Nawigacja

Wybierz kolej. To dobre miejsce pracy dla Ciebie

Nieustannie wzrasta znaczenie kolei jako nowoczesnego środka transportu spełniającego najwyższe standardy bezpieczeństwa, odpowiadającego na rosnące potrzeby klientów oraz silnie wspierającego rozwój gospodarczy regionów. Utrzymanie sprawności kolei to jednak nie tylko poprawa parametrów infrastruktury kolejowej, zakup nowych pojazdów szynowych, czy modernizacja systemów bezpieczeństwa. Istotnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność branży kolejowej i stan jej bezpieczeństwa są wykwalifikowani pracownicy, którzy swoimi działaniami odpowiadają za bezpieczny przewóz pasażerów oraz ładunków.

Zapewnienie ciągłości pracy na stanowiskach związanych z organizacją oraz realizacją przewozów kolejowych stanowi obecnie jeden z kluczowych problemów sygnalizowanych przez przedsiębiorców funkcjonujących na rynku transportu kolejowego. Wskazują oni, że brak specjalistycznej kadry może realnie destabilizować sprawność systemu kolejowego oraz wpływać na spadek bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Nie ma wątpliwości, że stabilność kształcenia zawodowego stanowi solidny fundament dla bezpiecznej, nowoczesnej oraz szybkiej kolei.

Już kilka lat temu Urząd Transportu Kolejowego przypominał o problemach w poszczególnych zawodach kolejowych, o braku młodych kadr. Z prowadzonych przez UTK statystyk wynika, że problem nadal istnieje, ale jest szansa by sytuacja uległa poprawie. Pomimo aktywnych i szeroko prowadzonych działań również przez Ministerstwo Edukacji i Nauki konieczna jest dalsza promocja zawodów kolejowych.

Europejski Rok Kolei jest szansą na to, aby pokazywać jaka jest kolej: nowoczesna, ekologiczna, a przede wszystkim bezpieczna.

Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo to także zasługa pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Bez nich kolej nie mogłaby dobrze funkcjonować, dlatego warto wcielać w życie hasło „Wybierz Kolej”.

Młodzi ludzie, którzy wybiorą  pracę na kolei, zapewnią bezpieczne warunki przewozu milionom pasażerów i milionom ton ładunków.

 

 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com
do góry