Nawigacja

Koniec przedłużania ważności licencji maszynisty i orzeczeń lekarskich na podstawie ustawy o COVID-19

26.06.2023

Od 1 lipca 2023 r. odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Od tego dnia ważność licencji maszynisty oraz orzeczeń lekarskich nie będzie już przedłużana na podstawie ustawy o COVID-19. Dlatego, by zachować ciągłość ważności licencji maszynisty należy odpowiednio wcześnie złożyć wniosek o przedłużenie ważności licencji lub wykonać badania lekarskie.

Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia, stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany 1 lipca 2023 r. Od tego dnia ważność licencji maszynisty nie będzie już przedłużana na podstawie ustawy o COVID-19.

Licencje maszynisty oraz orzeczenia lekarskie, których ważność upłynęła do 30 czerwca 2023 r., zostały przedłużone o 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Licencje maszynisty oraz orzeczenia lekarskie, których ważność upłynie od 1 lipca 2023 r. zachowają swoją ważność jedynie do daty określonej w licencji maszynisty lub na poprzednim orzeczeniu lekarskim.

W celu zachowania ciągłości ważności uprawnień maszynisty, Urząd Transportu Kolejowego rekomenduje jej weryfikację i w razie potrzeby odpowiednio wczesne złożenie wniosku o przedłużenie ważności licencji maszynisty lub skierowanie maszynisty na badania lekarskie.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1118)
Polecamy

do góry