Nawigacja

  • Infolinia w sprawie licencji maszynisty (9:00-16:00): 22 749 14 70

Aktualności dla maszynistów

logo login.gov.pl Zaloguj się i wypełnij wniosek o wydanie licencji maszynisty w aplikacji

Kolej na kobiety

07.03.2019

19 pań wykonuje w Polsce zawód maszynisty – tak wynika z rejestrów prowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego. To nieco ponad 0,1% ogólnej liczby prowadzących pociągi. W krajach Unii Europejskiej odsetek ten jest wyższy i wynosi 2,2%.

U polskich przedsiębiorców kolejowych na wszystkich stanowiskach zatrudnionych jest około 30% pań. Kobiety zdominowały zawód dróżnika przejazdowego, gdzie aż 70% pracujących to panie. Równie atrakcyjnym zawodem dla kobiet jest zawód dyżurnego ruchu, gdzie 47% zatrudnionych stanowią  kobiety.

W Unii Europejskiej kobiety stanowią średnio ok. 21% pracowników kolei – takie wnioski wynikają z Szóstego raportu Komisji Europejskiej z monitorowania rynków kolejowych w krajach Unii Europejskiej. Liczba ta jest zmienna w zależności od kraju. Ciekawostką jest fakt, że najwięcej kobiet-kolejarzy pracuje w krajach basenu Morza Bałtyckiego: w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Szwecji oraz w Polsce. W Estonii liczba kobiet i mężczyzn jest nieomal równa (49,9% kobiet). Polska zajmuje w tej klasyfikacji piąte miejsce w Unii (rok wcześniej ósme). Wśród przewoźników europejskich rekordzistą jest szwedzka spółka SJ A.B., zatrudniająca 42% kobiet. Najmniejszy odsetek kobiet pracuje na kolejach austriackich i słoweńskich.

Blisko 1/3 pań w Unii pracuje jako personel pokładowy, a nieco ponad 2% jako maszyniści, chociaż w Belgii liczba ta sięga niemal 5%. W latach 2013-2016 odnotowano znaczny wzrost zatrudnienia kobiet w branży kolejowej. O ponad 3% wzrosła kobiet pracujących  jako personel pokładowy pociągu oraz na stanowiskach inżynierskich.

W raporcie Rozwój zatrudnienia kobiet w sektorze kolejowym zawierającym dane zebrane w 9  krajach UE (niestety nie uwzględniono Polski) możemy przeczytać, że blisko 25 % wyższych stanowisk kierowniczych i 20% średniego stopnia jest zajmowana przez kobiety. W Republice Czeskiej ponad 13% stanowisk przy utrzymaniu infrastruktury zajmują panie, 11 % w Finlandii, po 10% w Rumunii i na Słowacji, a zero w Wielkiej Brytanii. Z kolei przy utrzymaniu taboru w Wielkiej Brytanii pracuje 40% pań, a w Czechach -  żadna. 

 

Z okazji Dnia Kobiet pragnę złożyć Paniom pracującym na kolei najserdeczniejsze życzenia. Drogie Panie, życzę Wam dużo satysfakcji i spełnienia na wybranej ścieżce kariery zawodowej. Niech każdego dnia Waszej pracy towarzyszy entuzjazm oraz pełne docenianie ze strony pasażerów jak również  pracodawców. Paniom prowadzącym pociągi życzę zawsze „zielonej” i szczęśliwych powrotów do domu.

 

Ignacy Góra

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego



Polecamy

do góry