Nawigacja

Pytania i odpowiedzi dotyczace wydawania zezwoleń (FAQ)

Czy istnieje możliwość stosowania w pojazdach kolejowych silników spalinowych innych niż spełniające najnowsze wymagania emisji spalin?

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nie jest organem właściwym w zakresie homologacji typu silników spalinowych. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 15 lipca 2020 r. o systemach homologacji typu UE i nadzoru rynku silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1339), organem krajowym udzielającym takiej homologacji jest Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego.

Wymagania co do wartości granicznych emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych zostały zawarte w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1628 z dnia 14 września 2016 r. w sprawie wymogów dotyczących wartości granicznych emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz homologacji typu w odniesieniu do silników spalinowych wewnętrznego spalania przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach (Dz. Urz. UE L 252, z 16 września 2016 r., s. 53).

Rozporządzenie to określa wartości graniczne emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz wymogi administracyjne i techniczne dotyczące homologacji typu UE w odniesieniu do wszystkich silników objętych tym rozporządzeniem. Silnik zostaje wprowadzony do obrotu niezależnie od maszyny, w której ma być zamontowany, jednak z zachowaniem odpowiednich przepisów dotyczących okresów przejściowych i terminów wprowadzania do obrotu zawartych w art. 58 ust. 5 ww. rozporządzenia. Oznacza to, że silnik spełniający dana normę, posiadający ważne świadectwo homologacji, wprowadzony do obrotu zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawa europejskiego i krajowego, przy zachowaniu właściwych okresów przejściowych, może być zastosowany w ramach budowy i modernizacji pojazdu kolejowego, niezależnie od aspektu wprowadzenia do obrotu samego pojazdu kolejowego.

do góry