Nawigacja

Aktualności

W UTK potwierdzisz Profil Zaufany

20.09.2016

W centrali i w oddziałach Urzędu Transportu Kolejowego można dokonać potwierdzenia, przedłużenia ważności bądź unieważnienia Profilu Zaufanego.

Profil Zaufany jest odpowiednikiem podpisu elektronicznego w polskim systemie e-administracji, równoznaczny z podpisem odręcznym.  Dzięki Profilowi możliwe jest załatwienie stale rosnącej liczby spraw urzędowych drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak założyć Profil Zaufany?

  • Wejdź na stronę ePUAP,
  • Załóż konto,
  • Wypełnij wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego,
  • Znajdź najbliższe miejsce, w którym możesz potwierdzić Profil Zaufany,
  • Udaj się tam, żeby potwierdzić założenie Profilu Zaufanego.

Przy potwierdzeniu Profilu Zaufanego niezbędna jest wizyta w urzędzie oraz okazanie dokumentu tożsamości: dowodu osobistego lub paszportu.

Pamiętaj – w UTK możesz potwierdzić swój profil dopiero po złożeniu wniosku elektronicznego.

Szybciej załatwisz sprawę elektronicznie

Od kilku lat trwa proces informatyzacji administracji publicznej. Żeby załatwić sprawę drogą elektroniczną należy złożyć elektroniczny wniosek i podpisać go Profilem Zaufanym. Można też załączyć wymagane dokumenty. Ten sposób jest wystarczający, jeśli załatwiasz swoje sprawy, jesteś czyimś pełnomocnikiem lub w przypadku tzw. reprezentacji jednoosobowej.

Jeśli we wniosku wyraziłeś zgodę na doręczanie pism w postaci elektronicznej, urząd będzie się kontaktował tą drogą, wysyłając pisma na twoją skrytkę na platformie ePUAP. Jest to dopuszczony sposób elektronicznego wysyłania pism urzędowych, ponieważ tylko platforma ePUAP wystawia tzw. poświadczenie doręczenia. Korespondencję w postaci elektronicznej można kierować do urzędu w każdej sytuacji, o ile przepisy szczególne nie wskazują na konieczność zachowania  specjalnej formy np. konieczność podpisu odręcznego czy użycia pieczęci urzędowej.

Więcej informacji na stronie obywatel.gov.pl

do góry