Nawigacja

Aktualności

Zrównoważona mobilność – warsztaty w UTK

21.07.2023

W Urzędzie Transportu Kolejowego odbyły się warsztaty dotyczące stosowanych na rynku kolejowym rozwiązań wspierających zrównoważoną mobilność. Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. o ofertach skierowanych do pracodawców oraz rozwiązaniach stosowanych na dworcach, ułatwiających wykorzystanie rowerów czy współdzielonych środków transportu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przewoźników kolejowych oraz PKP S.A.

W trakcie spotkania omówiono m.in. jak pracodawcy mogą zachęcać swoich pracowników do korzystania z transportu publicznego czy rowerowego oraz omówiono, jaką rolę może odegrać w tym transport kolejowy. Przedstawione zostały zasady opracowywania planów mobilności dla pracodawców – dokumentu, które może opracować każdy pracodawca w celu zwiększenia wykorzystania innych niż samochód środków transportu przez swoich pracowników. Szczególną uwagę poświęcono również ofertom przewoźników kolejowych, skierowanych do pracodawców, spośród których szerzej omówiono rozwiązanie zaprezentowane przez przedstawicieli Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obejmuje ono dynamicznie rozwijającą się ofertę dla pracowników i pracodawców, ale także umowę na dowóz pracowników do jednego z dużych zakładów pracy w regionie. Jak deklarują przedstawiciele przewoźnika, powodzenie jest zależne od elastycznego podejścia oraz gwarancji niezawodności.

Uczestnicy spotkania poruszyli również kwestię roli zrównoważonej mobilności w raportowaniu ESG, a także dyskutowali o możliwości łączenia podróży rowerem z podróżą koleją. Podniesiono również temat znaczenia dworca w kształtowaniu zrównoważonej mobilności. Przedstawiciel PKP S.A. podkreślił, jak istotne jest zaspokojenie zapotrzebowania użytkowników na usługi transportowe tzw. ostatniej mili, poprzez wykorzystanie środków mobilności współdzielonej, a także omówił działania podejmowane przez PKP S.A. w ramach marki „PKP Mobility”. Innym rozwiązaniem przedstawionym na spotkaniu, było również pilotażowe uruchomienie bike-sharingu na terenie Półwyspu Helskiego w okresie wakacyjnym.

W dobie często zmieniających się potrzeb i nawyków transportowych, kluczowe jest opracowanie oferty dostosowanej do grup użytkowników o zróżnicowanych potrzebach. Zorganizowane spotkanie stanowiło okazję do wymiany dobrych praktyk w tym zakresie i poszukiwania nowych rozwiązań dla transportu kolejowego.

do góry