Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Koleje wąskotorowe – ciekawy pomysł na wakacje

19.06.2017

Mało kto wie, że koleje wąskotorowe, będące najczęściej jedynie atrakcją turystyczną, przewiozły w minionym roku blisko milion pasażerów. Wąskotorówki nie są zjawiskiem marginalnym. To świadectwo rozwoju kolei, które powinno być zachowane dla przyszłych pokoleń. Stanowią bowiem ważny element dziedzictwa narodowego oraz historii techniki.

Różnorodność lokalizacji, tras, taboru czy infrastruktury zachęca do wpisania przejażdżki wąskotorówką na listę atrakcji podczas urlopu. Wiele linii prowadzi przez najpiękniejsze regiony Polski. Są też takie zlokalizowane w miejskich parkach, zapewniające najmłodszym pierwszy kontakt z koleją.

Rosnąca popularność kolei wąskotorowych jest przede wszystkim zasługą tych osób, które wkładają wiele wysiłku w renowację i przywracanie taboru oraz infrastruktury do użytku. Bez ich woli i determinacji, również w pozyskiwaniu funduszy, funkcjonowanie wąskotorówek praktycznie nie byłoby możliwe.

Operatorzy tego typu kolei również są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i z tego względu muszą spełniać odpowiednie przepisy. Urząd Transportu Kolejowego swoimi działaniami wspiera istnienie kolei wąskotorowych w Polsce. W ramach Akademii UTK organizujemy szkolenia dla operatorów, wydajemy poradniki w zakresie przepisów, prowadzimy konsultacje i pomagamy w trudnych kwestiach.

Urząd Transportu Kolejowego przygotował opracowanie pokazujące działające koleje wąskotorowe w Polsce. W skrócie zaprezentowano aktualne statystyki rynku kolei wąskotorowych, podstawy prawne ich działania oraz obowiązujące zasady bezpieczeństwa i utrzymania. Opracowanie można znaleźć pod tym adresem.

do góry