Nawigacja

Pytania i odpowiedzi dotyczace wydawania zezwoleń (FAQ)

Kto może być wnioskodawcą o zezwolenie dla pojazdów zgodnych z typem

Zgodnie z pkt 3.3.2.6 Przewodnika Wytyczne dotyczące uzgodnień praktycznych na potrzeby procesu udzielania zezwoleń dla pojazdu (ERA1209/200 V2.0) prawa własności intelektualnej, nie są połączone bezpośrednio z uzgodnieniami praktycznymi na potrzeby procesu udzielania zezwoleń dla pojazdu, jest to kwestia handlowa/umowna.

W dyrektywie (UE) 2016/797 i rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/545 nie pojawia się zakaz ubiegania się o udzielenie zezwolenia dla pojazdu zgodnego z dopuszczonym typem przez podmiot inny niż posiadacz zezwolenia dla typu pojazdu pod warunkiem, że posiada on informacje niezbędne do sporządzenia deklaracji zgodności z typem.

Podmiot niebędący posiadaczem istniejącego zezwolenia dla typu pojazdu, który wyraża chęć zbudowania nowych pojazdów i ubiegania się o udzielenie zezwolenia dla pojazdu zgodnego z dopuszczonym typem, może:

  • zwrócić się do posiadacza istniejącego zezwolenia dla typu pojazdu o zarządzanie budową na jego rzecz. W takim przypadku istniejący posiadacz zezwolenia dla typu pojazdu pozostaje posiadaczem zezwolenia dla danego typu pojazdu;. W tym przypadku posiadacz zezwolenia typu wystawia deklarację zgodności z typem oraz jest wnioskodawcą o wydanie zezwolenia dla pojazdów zgodnych z typem;

lub

  • jeżeli posiada wystarczające informacje i wiedzę: buduje pojazdy we własnym zakresie. W takim przypadku podmiot taki staje się wnioskodawcą na potrzeby zezwolenia na wprowadzenie pojazdu do obrotu (tj. składa deklarację zgodności z typem pojazdu w oparciu o stosowne moduły np. SD, SH1 i podlega ocenie jednostki notyfikowanej/jednostki wyznaczonej), jednak nie staje się posiadaczem zezwolenia dla typu pojazdu. Wnioskodawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za zapewnienie posiadania odpowiednich informacji i wiedzy, aby zbudować pojazdy zgodne z dopuszczonym typem pojazdu; podmiot udzielający zezwolenia nie powinien oceniać tego aspektu. Wnioskodawca w takim przypadku jednak nie stanie się posiadaczem zezwolenia typu.

W każdym przypadku wnioskodawca powinien zawsze zapewnić zgodność nowych pojazdów z zasadniczymi wymaganiami. Deklarację zgodności z dopuszczonym typem pojazdu musi wystawić wnioskodawca o zezwolenie w oparciu o stosowne moduły. Deklaracja zgodności z dopuszczonym typem pojazdu zależy od zapewnienia przez wnioskodawcę aktualnego zatwierdzenia systemu zarządzania jakością (QMS).

Wnioskodawca ubiegający się o wydanie zezwolenia na wprowadzenie pojazdu do obrotu przyjmuje odpowiedzialność za pojazd, by zapewnić określenie stosownych wymogów unijnych i krajowych oraz zgodność z nimi.

do góry