Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 50 prelekcji w ramach Kolejowego ABC

30.04.2015

Już 53 prelekcje odbyły się w ramach organizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego od 2013 r., programu edukacyjnego Kolejowe ABC. 27 kwietnia pracownicy UTK oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zapoznali dzieci z Przedszkola nr 71 w Warszawie z zasadami bezpiecznego poruszania się w pobliżu linii kolejowych, ze znakami drogowymi znajdującymi się przed przejazdami kolejowymi oraz prawami najmłodszych pasażerów. W zajęciach uczestniczyło około 130 dzieci. Z entuzjazmem została przyjęta część praktyczna, która odbyła się na placu zabaw przedszkola, gdzie najmłodsi uczyli się, jak przechodzić przez przejazdy w mobilnym miasteczku kolejowym. Zajęcia wzbogacili funkcjonariusze SOK, którzy opowiedzieli, jakie zadania wykonują w codziennej pracy. Ponadto dzieci mogły się dowiedzieć, w jaki sposób pracuje pies służbowy SOK.Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w konkursach i chętnie odpowiadały na pytania. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki i kolorowanki, mające na celu utrwalenie zdobytej podczas zajęć wiedzy.

Program Kolejowe ABC powstał w trosce o bezpieczeństwo dzieci ze szkół, przedszkoli i gimnazjów. Jest realizowany we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei na terenie całego kraju. Opierając się na różnych formach kontaktu z pasażerami, dzieci uczone są, jak zachować się w pobliżu linii i przejść kolejowych, najmłodsi poznają również swoje prawa jako pasażerów. Zajęcia w ramach „Kolejowego ABC” składają się z dwóch części:

część teoretyczna – interaktywna prezentacja multimedialna,

część praktyczna – zajęcia z wykorzystaniem mobilnego miasteczka kolejowego.

Najmłodsi poznają zasady bezpiecznego poruszania się w pobliżu linii kolejowych. Całość prelekcji dostosowana jest do wieku i rodzaju odbiorcy. Urozmaicana forma zajęć wspomaga zapamiętywanie, przez co nauka jest naprawdę efektywna.Dotychczas w prelekcjach Kolejowego ABC udział wzięło prawie 1800 dzieci, którym rozdano ok. 300 kamizelek odblaskowych oraz ok. 1200 kolorowanek. Program cieszy się również dużym poparciem ze strony pracowników Urzędu, którzy ufundowali 100 kamizelek odblaskowych. Działania UTK spotykają się z bardzo pozytywnym odbiorem. Dowodem na to są nadesłane w ramach podziękowań listy i prace plastyczne dzieci, a także napływające z całej Polski zgłoszenia.

Więcej o programie www.kolejoweabc.pl

do góry