Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja 10. edycji kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”

23.05.2014

23 maja br. jednocześnie w dwudziestu trzech miastach w całej Polsce rozpoczęła się jubileuszowa, dziesiąta edycja kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj! To kolejne w ostatnich miesiącach, objęte patronatem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego przedsięwzięcie mające na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożeń wynikających z nieprzepisowego przekraczania przejazdów kolejowych. Podczas inauguracji kampanii, zorganizowano symulacje wypadków z udziałem samochodów i pieszych oraz pokazy akcji służb ratunkowych.

Wypadki na przejazdach kolejowych niemal zawsze wynikają z błędów popełnianych przez kierowców i pieszych, którzy naruszają obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy. Tylko w kwietniu  doszło na nich do 9 wypadków i kolizji z udziałem samochodów, w których 2 osoby zginęły, a 1 została ciężko ranna. 

W Polsce jest ponad 13 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Średnio co 19 godzin przez nieostrożność kierowców i pieszych dochodzi na nich do wypadku lub kolizji. Łącznie od początku tego roku odnotowano 53 takie zdarzenia, w których śmierć poniosło 10 osób, a 7 zostało ciężko rannych. W analogicznym okresie roku ubiegłego doszło do 67 wypadków i kolizji, w wyniku których 8 osób zginęło, a 15 zostało ciężko rannych. Liczby te potwierdzają tendencję spadkową w odniesieniu do niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych oraz poszkodowanych w tych zdarzeniach. Utrzymuje się ona od 2005 r., od kiedy zainaugurowano pierwszą edycję kampanii Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”, pomimo że w tym samym okresie liczba samochodów na polskich drogach zwiększyła się o 40 proc., z 12,3 do około 20 milionów. 

Organizator kampanii  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwracają uwagę także na niebezpieczne zachowanie, jakim jest np. przechodzenie przez tory w miejscach niedozwolonych. Przez takie nieodpowiedzialne postępowanie dochodzi do blisko 300 wypadków rocznie. Osoby poruszające się po torach lub przechodzące przez nie w niedozwolonych miejscach, odpowiadają za blisko 80% wypadków na kolei i stanowią zdecydowaną większość ofiar śmiertelnych. 

Należy przypomnieć, że 11 maja zakończyła się zorganizowana przez UTK we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei akcja edukacyjna dotycząca bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, adresowana przede wszystkim do kierowców. W jej ramach od 16 marca na osiemnastu przejazdach, m.in. w Gdyni, Lublinie i Opolu rozdano ok. 200 sztuk ulotek oraz odpowiadano na pytania związane z zachowaniem na przejazdach.

Szczegóły działań realizowanych w ramach kampanii dostępne są na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.

do góry