Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Manewry „Kibice 2013” - współpraca Policji, Straży Pożarnej i Straży Ochrony Kolei

17.12.2013

5 grudnia 2013 r. na stacji Pustków-Kochanówka odbyło się spotkanie w związku z ćwiczeniami dowódczo-sztabowymi Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Do udziału w ćwiczeniach zaproszono przedstawicieli Urzędu Transportu Kolejowego z oddziału w Krakowie.

Zwiększenie bezpieczeństwa podczas podróży to zadanie nie tylko Straży Ochrony Kolei, ale również Policji oraz Straży Pożarnej. Manewry „Kibice 2013” polegały na właściwym przygotowaniu i doskonaleniu taktyki zabezpieczenia przejazdów  zorganizowanych grup kibiców pociągami. Pod uwagę wzięto również możliwość wystąpienia nieprzewidzianych wydarzeń na terenie kolejowym, np. na dworcach, rampach, przejściach przez tory i bocznicach kolejowych. Współpraca Policji, Straży Pożarnej oraz SOK obejmowała głównie działania związane z zabezpieczeniem przejazdów wrogich grup pseudokibiców na terenie powiatu dębickiego. Podjęte zostały również czynności mające zapobiec tzw. „ustawkom”.

Współdziałanie wszystkich służb miało na celu wypracowanie modelu taktyki działania podczas tego rodzaju zdarzeń. Ćwiczenia pokazały, jak ważna jest współpraca Policji z innymi sużbami mundurowymi – Strażą Pożarną i Strażą Ochrony Kolei, które także biorą udział w nadzorowaniu przejazdów kibiców.

Koordynacja działań i taktyka opracowana podczas ćwiczeń w realnych warunkach terenowych stacji i bocznicy kolejowej, niewątpliwie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas przejazdów pociągami. 

do góry