Nawigacja

Aktualności

Zawód maszynisty – coraz bardziej kobiecy

08.03.2024

Z każdym rokiem wzrasta liczba maszynistek na kolei. Dziś jest ich już 61. W 2022 r. było o 4 mniej. Dziś wszystkim kobietom, które są związane z kolejowymi zawodami, życzymy wszystkiego najlepszego. Miłośniczkom turystycznego podróżowania pociągami również.

Na koniec 2022 r. na stanowisku maszynisty pracowało 57 kobiet. Obecnie licencję i świadectwo maszynisty ma 61 pań. Najwięcej – 26 kobiet pracuje w Polregio. W PKP Intercity zatrudnionych jest 10 pań, a w Kolejach Dolnośląskich 5.

Jedna z nich zdobyła uprawnienia w tym roku w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM). Została pierwszą kobietą, która zdała egzamin na pierwsze świadectwo maszynisty w nowoczesnym ośrodku prowadzonym przez Prezesa UTK. Wiktoria Dura będzie prowadzić pociągi w Kolejach Wielkopolskich.

„Kolej jest dziedziną trudną i wymagającą. Praca kolejarza to codzienne niełatwe wyzwania. I wciąż bardziej męski, niż kobiecy świat. Ale każda kolejna kobieta, która wiąże swoje zawodowe życie z tą branżą, wnosi w kolejową rzeczywistość wielką wartość” – powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Coraz więcej kobiet decyduje się na pracę maszynistki, jednak są zawody w których pań jest zdecydowanie więcej niż panów. Według danych na koniec 2022 r. kasjerek jest ponad 1000, kasjerów nie ma nawet 100, wśród dróżników przejazdowych zatrudnionych jest ponad 1000 kobiet i niecałe 400 mężczyzn. Więcej jest też konduktorek – niemal 900 w porównaniu z niemal 800 konduktorami.

Największy udział zatrudnionych kobiet jest u zarządców infrastruktury – w 2022 r. stanowiły one 33,7% pracowników. U przewoźników pasażerskich w tym czasie było ich 29%. Najmniej pań związało się z sektorem przewozów towarowych – 20,1%. W 2022 r. na kolei pracowało ponad 25,8 tys. kobiet – to 28,6 % zatrudnionych u przewoźników pasażerskich, towarowych i zarządców infrastruktury.

Jeśli któraś z pań chciałaby pójść w ślady Pani Wiktorii powinna przeczytać publikację, którą opracował UTK – „Jak zostać maszynistą? Poradnik dla kandydatów do zawodu”.

Dzień kobiet. 8 marca - grafika

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom w kolejowym świecie życzę radości, zdrowia i zawodowej satysfakcji oraz niekończącej się energii na realizowanie pomysłów i pasji, dających radość życia!

Ignacy Góra
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego

do góry