Nawigacja

Aktualności

Już jest kolejna edycja „Małego słownika żargonu kolejowego” UTK

20.09.2023

Urząd Transportu Kolejowego opublikował kolejne , III już wydanie „Małego słownika żargonu kolejowego”. Nowa edycja została uzupełniona o nowe hasła zaproponowane w internetowej ankiecie.

To już trzecia edycja „Małego słownika żargonu kolejowego” wydana przez Urząd Transportu Kolejowego. Słownik to zbiór ponad 300 haseł i nazw, które są potocznie używane przez pracowników kolei. Dzięki bogatej bazie słów i ich wyjaśnieniom, mającym swoje powiązanie np. z kinematografią, kulinariami, a nawet przyrodą, łatwiej zrozumiemy specyficzny język, którym często posługują się kolejarze.

„Język kolejarzy jest bogaty i zróżnicowany. Aby upowszechniać tak liczne, barwne i ciekawe hasła oraz pomóc w ich zrozumieniu, Urząd Transportu Kolejowego kontynuuje wydanie „Małego słownika żargonu kolejowego”. Hasła są wytłumaczone z humorem i przymrużeniem oka, co sprawi, że lektura słownika będzie także dobrą zabawą. To także ważna część utrwalania tożsamości historycznej i dziedzictwa kulturowego polskich kolei” – napisał we wstępie do słownika dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

To już tradycja, że Urząd Transportu Kolejowego publikuje kolejne edycje „Słownika” w trakcie TRAKO - największych targów kolejowych w Polsce i drugich w Europie. Pierwsze wydanie zaprezentowano we wrześniu 2017 r. Kolejne, II wydanie, udostępniono w 2021 r. III, najnowsze wydanie „Słownika”, ma swoją premierę w trakcie jubileuszowych, 15. Targów TRAKO oraz w roku, w którym także Urząd Transportu Kolejowego obchodzi swój jubileusz 20-lecia.

Opracowywanie słownika służy nie tylko zaprezentowaniu określeń znanych tylko nielicznych. To także zbiór wielu fachowych słów, mających także swój gwarowy charakter. Część haseł ma swoje korzenie w językach obcych, głównie niemieckim, a niektóre posiadają zagadkowy charakter, jak np. ceemka czy trapez. Dlatego swoisty język kolejarzy jest uznawany za szczególnie zróżnicowany i barwny.

Wersja elektroniczna III edycji  „Małego słownika żargonu kolejowego” jest dostępna na stronie www UTK. Plik ze słownikiem można swobodnie rozpowszechniać. W przypadku korzystania z opisów poszczególnych haseł, prosimy o podawanie źródła.

Jak każdy język, także ten kolejowy ulega ciągłym zmianom. Dlatego jeśli zauważysz, że jakiegoś hasła brakuje, podeślij nam swoją propozycję na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl. Postaramy się uwzględnić ją w kolejnym wydaniu. Warto dodać, że możliwość przesyłania swoich propozycji lub uzupełnień do tych już opublikowanych, zaowocowały właśnie III wydaniem „Słownika”.

Okładka III edycji "Małego słownika żargonu kolejowego" Na górze logo UTK, w tle zdjęcie koła parowozu i jego odbicie w kałuży poniżej torów. Na zdjęciu tytuł "Mały słownik żargonu kolejowego"

 

do góry