Nawigacja

Aktualności

TRAKO 2023 oficjalnie otwarte. UTK zaprasza na debaty, warsztaty i do mobilnego symulatora

19.09.2023

W Gdańsku wystartowały dzisiaj (19 września) 15. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. Urząd Transportu Kolejowego przygotował dla uczestników kilka wydarzeń. Specjalną atrakcją jest mobilny symulator, w którym można poczuć się jak maszynista pociągu. Targi potrwają do 22 września.

„Polska kolej jest bezpieczna, ale bezpieczeństwa nie można kupić, trzeba o nie dbać. W tym roku uruchomiliśmy Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów, które służy do przeprowadzania państwowych egzaminów dla kandydatów na maszynistę. Zrewolucjonizowaliśmy system egzaminowania, wykorzystując do tego innowacyjne symulatory. Zachęcam państwa do odwiedzenia naszego stoiska w trakcie targów TRAKO, a także mobilnego symulatora promującego ten ważny dla bezpieczeństwa kolei projekt. Tegoroczne targi są dla nas szczególne także ze względu na obchodzony właśnie jubileusz 20-lecia UTK. Kolej rozwija się i jestem przekonany, że takie spotkania jak TRAKO przysłużą się do tego, aby była ona coraz bardziej bezpieczna, nowoczesna i konkurencyjna” – powiedział w trakcie uroczystości otwarcia targów dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Targi TRAKO to największe w Polsce i drugie w Europie spotkanie branży kolejowej, które odbywa się co dwa lata w Gdańsku. W tym roku Urząd Transportu Kolejowego zorganizuje kilka wydarzeń, a w szczególności debat i konferencji z udziałem Prezesa UTK i innych przedstawicieli Urzędu, poświęconych bezpieczeństwu transportu kolejowego. TRAKO jest też okazją do spotkania z ekspertami z UTK oraz przedstawicielami Agencji Kolejowej Unii Europejskiej (ERA).

WYDARZENIA UTK

Tegoroczne targi są o tyle wyjątkowe, że odbywają się w roku jubileuszu 20-lecia Urzędu Transportu Kolejowego. W trakcie targów UTK organizuje dla uczestników kilka wydarzeń. Są to między innymi:

 • 20 września, godz. 15:00 - 16:30 debata „Stan bezpieczeństwa na kolei – bezpieczeństwo w trakcie inwestycji” (spotkanie otwarte – sala nr 2);
 • 20 września, godz. 20:00 - VII Gala Kultury Bezpieczeństwa połączoną z obchodami jubileuszu 20-lecia UTK (spotkanie dla sygnatariuszy Deklaracji Kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym - poza terenem targów);
 • 21 września, godz. 11:00 - 12:30 konferencja i warsztaty „Jak wykazać bezpieczną integrację” (spotkanie otwarte – sala nr 2);
 • 21 września, godz. 14:00 - 15:00 debata „Co zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo?” połączona z podsumowaniem Kampanii Kolejowe ABC II (spotkanie otwarte – sala nr 3).

Uczestnicy Targów będą mogli również zobaczyć symulator mobilny odwzorowujący symulatory wykorzystywane w procesie egzaminowania kandydatów na maszynistów, który został wdrożony w ramach Projektu „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów". Projekt dofinansowany jest z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE Z EKSPERTEM

Na stoisku UTK do dyspozycji gości targowych dostępni są eksperci z urzędu oraz ERA. Zachęcamy by wcześniej umówić spotkanie. Jest to możliwe przez interaktywny formularz. Zakres tematyczny spotkań z pracownikami UTK będzie obejmował:

 • interoperacyjność;
 • bezpieczeństwo;
 • regulację;
 • nadzór;
 • personel kolejowy.

Z pracownikami Agencji można będzie poruszyć tematy z zakresu jednolitego certyfikatu bezpieczeństwa i szeroko pojętego SMS.

WYJĄTKOWE SPOTKANIE BRANŻY KOLEJOWEJ

TRAKO to dobra okazja do promowania transportu szynowego, spedycji i logistyki, jak również do rozmów na ważne dla branży kolejowej tematy. TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Prezentacja aktualnego poziomu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie.

Szczegóły uczestnictwa w TRAKO dostępne są na stronie internetowej organizatora.

 

 

 • Prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra, stoi na scenie przed mównicą podczas otwarcia TRAKO 2023 r. Za nim ścianka na niej baner tegorocznych targów Trako 2023 oraz wyświetlane logo UTK
 • Zdjęcie z tyłu sali na zdjęciu widoczna publiczność zgromadzona na sali. Na scenie dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK który przemawia do zgromadzonych osób.
 • Zdjęcie z tyłu sali na zdjęciu widoczna publiczność zgromadzona na sali. Po prawej stronie telewizor na nim zbliżenie na osobę przemawiającą na scenie.
 • Dwóch mężczyzn w garniturach podających sobie dłoń. Po lewej stronie dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK po prawej Josef DOPPELBAUER Dyrektor Wykonawczy Agencji Kolejowej Unii Europejskiej

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów” dofinansowany jest z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

do góry