Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe zasady rejestracji pojazdów kolejowych

28.05.2021

Od momentu wdrożenia w pełni funkcjonującego europejskiego rejestru pojazdów (EVR), cały proces rejestracji pojazdów kolejowych w Polsce będzie odbywał się w nowym rejestrze. Pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego weryfikują już środowisko testowe aby sprawdzić funkcje aplikacji i zapoznać się z narzędziem. Do testów zachęcamy też przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku kolejowym.

Zgodnie z dyrektywą 2016/797[1], termin wdrożenia EVR został określony na 16 czerwca 2021 r. Agencja Kolejowa Unii Europejskiej udostępniła środowisko testowe rejestru, jednak aby możliwe było prowadzenie pełnej rejestracji w środowisku produkcyjnym EVR, musi być potwierdzona stabilność samego rejestru i baz danych. Obecnie Agencja nie potwierdziła tego dla żadnego państwa członkowskiego. W związku z tym, gdy  do 16 czerwca 2021 r. nie będzie możliwe przejście do środowiska produkcyjnego EVR, rejestracja pojazdów kolejowych będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. W razie zmiany terminu, informacja pojawi się na stronie internetowej UTK.

Po migracji do EVR, Prezes UTK nadal będzie pełnił rolę jednostki rejestrującej w Polsce z tą różnicą, że cały proces od złożenia wniosku do potwierdzenia rejestracji lub zmian, będzie odbywał się w jednej aplikacji EVR. Ma to przede wszystkim usprawnić i ujednolicić proces rejestracji pojazdów kolejowych eksploatowanych na terytorium UE.

W ramach EVR dostępne będą następujące funkcje:

  • Funkcja tworzenia użytkowników i administracji, która obejmuje zarządzanie kontami użytkowników centralnie przez odpowiednią jednostkę rejestrującą.
  • Funkcja administrowania danymi celem zapewnienia, że dane referencyjne (ograniczenia kodowane, dane organizacji), są centralnie przechowywane.
  • Funkcje wnioskowania, rejestracji i przechowywania danych, która służy do składania wniosków o rejestrację, zmianę danych i wycofanie pojazdów. Używać standardowego formularza elektronicznego (z dodaniem dodatkowych pól dla każdego konkretnego państwa członkowskiego) dla wszystkich aplikacji w celu tworzenia nowych rejestracji lub aktualizowania istniejących rejestracji. Wnioski i dane rejestracyjne będą przechowywane centralnie w ERA.
  • Funkcja wyszukiwania i przeglądania danych pozwalająca, aby wszystkie dane zawarte rejestrze danego państwa członkowskiego mogły być przeszukiwane przez użytkowników posiadających odpowiednie uprawnienia dostępu. Zapewni to podobną funkcjonalność, jaka jest obecnie dostępna w ECVVR.

Aby sprawnie rozpocząć pracę w nowym środowisku ważne jest, aby wszystkie zainteresowane strony miały odpowiednią wiedzę i znajomość rejestru EVR. Dlatego już dziś zachęcamy  do przesyłania zgłoszeń o utworzenie konta użytkownika w EVR. Aktualnie dostępna jest wersja testowa EVR do weryfikacji poprawności działania i stabilności aplikacji. Rekomendujemy jednak, aby zapoznać się z rejestrem od strony składania wniosku i wymaganych informacji nawet bez przesyłania projektu wniosku przez EVR.

4 kroki aby uzyskać konto użytkownika w EVR:

  1. Ustalić/uzyskać kod organizacji (Informacje o procedurze przydzielania kodu organizacji)
  2. Przygotować wniosek podpisany zgodnie z aktualnymi zasadami reprezentacji podmiotu wynikającymi z KRS.
  3. Przesłać podpisany elektronicznie wniosek lub skan wydrukowanego i podpisanego wniosku na adres e-mail: evrutk@utk.gov.pl   
  4. Złożyć zgłoszenie w aplikacji EVR dostępnej pod adresem https://test-evr.test-era.europa.eu/

Dane w formularzu wniosku muszą być tożsame z danymi wprowadzonymi w zgłoszeniu przez EVR. Zgłoszenia przesłane tylko mailem lub tylko przez EVR nie zostaną rozpatrzone.

30 czerwca planowane jest szkolenie w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Szczegóły dotyczące szkolenia dostępne będą na stronie ABK.

Przydatne informacje:


[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/797 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie interoperacyjności systemu kolei w Unii Europejskiej (Dz.U. L 138 z 26.5.2016, s. 44)

do góry