Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

1000 maszynistów powinno złożyć wniosek o licencję

04.07.2018

14 tysięcy licencji maszynisty wydał Urząd Transportu Kolejowego w okresie ostatnich dwóch lat, a w roku 2018 już 2,5 tysiąca. Jednak nadal UTK czeka na około tysiąc wniosków od zainteresowanych, którzy chcą wymienić prawo kierowania na licencję maszynisty. Wnioski złożone do końca sierpnia pozwolą uzyskać licencję przed upływem okresu przejściowego.

Jeszcze przez niecałe cztery miesiące maszyniści mogą wymienić prawo kierowania na licencję maszynisty w sposób uproszczony. W czerwcu wpłynęło ponad 400 nowych wniosków, a Urząd Transportu Kolejowego szacuje, że ok. tysiąca kierujących pojazdami kolejowymi nie złożyło jeszcze wniosków o wydanie licencji.

29 października 2018 r. kończy się okres przejściowy po którym do uzyskania licencji maszynisty wymagana będzie pełna procedura - taka sama, jak w przypadku kandydata na maszynistę. Złożenie do końca sierpnia prawidłowo wypełnionego wniosku o wydanie licencji maszynisty zapewnia uzyskanie dokumentu przed upływem okresu przejściowego. Do tej pory wydano ponad 16 tys. licencji. UTK przypomina maszynistom i przedsiębiorcom o konieczności przyspieszenia składania wniosków tak, by proces wymiany dokumentów sprawnie zakończyć do 29 października 2018 r. Od tego dnia, żeby kierować pojazdem kolejowym maszynista powinien posiadać licencję wydawaną przez Prezesa UTK i świadectwo maszynisty.

Najprostszym sposobem złożenia wniosku jest skorzystanie z Systemu Obsługi Licencji Maszynistów (solm.utk.gov.pl). Aplikacja ta została niedawno wyróżniona nagrodą Skrzydła IT w Administracji. Zastosowane w nim rozwiązania, takie jak kreator i sprawdzanie poprawności danych zmniejszają liczbę błędnie składanych wniosków. SOLM ułatwia także komunikację pracowników UTK z wnioskodawcami i instytucjami działającymi w imieniu wnioskodawcy. Wniosek można złożyć przez internet, podpisać go profilem zaufanym i opłacić przelewem. Można również wypełnić go w kreatorze, wydrukować i podpisany przesłać do urzędu.

Wszelkie informacje dotyczące procesu wydawania licencji dla maszynisty dostępne są na stronie UTK w dziale maszyniści. Dodatkowe informacje na temat prowadzonych postępowań, można uzyskać pod nr. tel. 22 749 14 70. Infolinia dla Wnioskodawców i podmiotów działających w ich imieniu jest dostępna w dni robocze w godz. 14:30 – 16:15.

 

do góry