Nawigacja

Przewóz zwierząt

Przewóz zwierząt

Zanim zabierzesz do pociągu psa, kota lub inne zwierzę, sprawdź, czy możesz je przewieźć. Jeżeli tak, upewnij się, czy nie będziesz musiał zapłacić za jego przewóz.

Szczegółowe reguły przewozu zwierząt w pociągach są ustalane indywidualnie przez przewoźników kolejowych w ich regulaminach oraz taryfach przewozowych. Aby sprawdzić zasady przewozu w pociągu, którym chcesz jechać, ustal przewoźnika, z którego usług będziesz korzystać. Sprawdź rozkład jazdy pociągów – tam znajdziesz operatora danego kursu.

Generalne zasady są dość zbliżone u wszystkich przewoźników:

  1. Podróżny może przewieźć jedno zwierzę.
  2. Ewentualnej opłacie podlega tylko przewóz psa.
  3. Każdy pies musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie, a podróżny powinien posiadać na tę okoliczność książeczkę szczepień pupila.
  4. Małe zwierzęta domowe oraz małe psy przewozimy bezpłatnie w transporterach (tj. zamykanych koszach, kontenerach, klatkach itp.). Za zwierzęta domowe uznaje się zwierzęta, które tradycyjnie przebywają z człowiekiem w jego domu i są utrzymywane w charakterze jego towarzysza.
  5. W trakcie podróży duże psy, które nie są przewożone w transporterach, muszą nosić kaganiec i mieć zapiętą smycz.
  6. Dla psa przewożonego swobodnie (tj. bez zamykanego kosza, klatki, kontenera itp.) powinieneś wykupić bilet.
  7. Dla psa przewodnika (osoby niewidomej lub niedowidzącej) obowiązuje ustawowa zniżka 95%. Jednak wielu przewoźników nie pobiera tej opłaty.
  8. W wagonach przedziałowych pociągów PKP Intercity przewóz psa może odbywać się za zgodą innych pasażerów (nie dotyczy wagonów bezprzedziałowych). Jeżeli jednak ktoś się sprzeciwi obecności zwierzęcia w przedziale, konduktor powinien znaleźć dla was miejsce w innej części pociągu. Jeśli jednak jest to niemożliwe, musisz wraz z psem opuścić pociąg.
  9. W razie potrzeby musisz posprzątać po swoim pupilu.
  10. Psy nie mogą przebywać na siedzeniach w wagonie. Nie mogą również przebywać w wagonach gastronomicznych. Przewóz psa w wagonie sypialnym lub z miejscami do leżenia wymaga wykupienia wszystkich miejsc w przedziale.

Ograniczenia nie dotyczą psów przewodników osób niewidomych, psów asystujących osobom z niepełnosprawnością oraz psów służbowych.

Cena biletu za przewóz psa jest ustalana indywidulanie przez każdego przewoźnika lub organizatora transportu publicznego. Jest to kwota zryczałtowana, której wartość nie zależy od długości trasy. Informacje dotyczące cen biletów znajdują się w cennikach lub taryfach przewozowych podanych do publicznej wiadomości na stronach internetowych poszczególnych przewoźników.

Ceny za przewóz psa u przewoźników regionalnych nie przekraczają zwykle kilku, a w pociągach dalekobieżnych PKP Intercity - kilkunastu złotych.

Powiązane informacje

do góry