Nawigacja

Bilet

Bilety internetowe – podstawowe zagadnienia

Bilety internetowe – podstawowe zagadnienia

Wygoda związana z nabywaniem biletów elektronicznych przez internet powoduje, że ta forma zakupów staje się coraz popularniejsza.

Obecnie w Polsce bilety internetowe oferują wszyscy przewoźnicy kolejowi:

 • PKP Intercity (pociągi dalekobieżne, kategorie EIC, EIP, IC, TLK, połączenia międzynarodowe)
 • POLREGIO (pociągi REGIO, interREGIO i superREGIO na wybranych trasach w całej Polsce)
 • Koleje Mazowieckie (pociągi osobowe na terenie woj. mazowieckiego oraz na wybranych trasach w województwach sąsiednich, a także połączenia sezonowe do Ustki w okresie wakacyjnym)
 • Koleje Śląskie (pociągi osobowe na terenie woj. śląskiego oraz na wybranych trasach województw ościennych, a także połączenia przygraniczne do Czech)
 • Łódzka Kolej Aglomeracyjna (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. łódzkiego oraz weekendowe połączenia Sprinter do Warszawy)
 • Koleje Dolnośląskie (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. dolnośląskiego i województw ościennych, a także połączenia do Czech i Niemiec)
 • Koleje Wielkopolskie  (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. wielkopolskiego oraz na wybranych trasach województw ościennych)
 • Arriva RP (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. kujawsko-pomorskiego oraz na wybranych trasach województw ościennych)
 • Koleje Małopolskie (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. małopolskiego, a także na wybranych trasach województw ościennych)
 • PKP SKM w Trójmieście (pociągi aglomeracyjne w Trójmieście i osobowe na wybranych trasach woj. pomorskiego)
 • Leo Express (połączenia międzynarodowe między Polską a Czechami)
 • RegioJet (połączenia międzynarodowe na trasie Czechy - Polska - Ukraina).

Okazanie biletu internetowego do kontroli

Bilet internetowy można wydrukować lub okazać na ekranie urządzenia mobilnego (np. smartfona). Pamiętaj jednak, że przewoźnik nie odpowiada za przypadki, gdy z powodu rozładowanej baterii nie będziesz mógł okazać biletu. Co do zasady przewoźnicy nie gwarantują dostępności gniazdek w wagonach, choć z racji sukcesywnej modernizacji i zakupów nowszego taboru są one coraz częściej dostępne w wybranych pociągach.

Oprócz biletu internetowego musisz mieć ze sobą dowód osobisty, paszport lub inny akceptowany przez przewoźnika dokument ze zdjęciem (z uwagi na to, że bilety internetowe można dowolnie kopiować, są one zwykle imienne, a przewoźnicy przeprowadzają weryfikację tożsamości ich posiadaczy).

 

Czy można kupić bilet międzynarodowy przez internet?

Przez internet można kupić bilety na przejazdy pociągami Leo Express, RegioJet oraz na wybrane trasy obsługiwane przez PKP Intercity i przewoźników regionalnych.

Ceny biletów międzynarodowych zwykle są podawane w walucie EUR. Nie oznacza to jednak, że w polskiej kasie biletowej (lub przy płatności przez Internet) trzeba płacić za bilet w EURO. Przy zakupie na terenie Polski (oraz przez system internetowy polskiego przewoźnika) cena jest przeliczana na złotówki na podstawie aktualnego „kolejowego kursu waluty”. Informacja o tym kursie dostępna jest na stronie internetowej PKP Intercity.

 

Powiązane informacje

do góry