Nawigacja

Formularze

Druk „E” - Dane ekonomiczne uczestników rynku kolejowego.

 

Druk „E” - Dane ekonomiczne uczestników rynku kolejowego.

Instrukcja wypełniania sprawozdania „E” (Dane ekonomiczne uczestników rynku kolejowego)

Wszystkie podmioty wypełniają formularz „E” zarówno w zakresie działalności całego przedsiębiorstwa (działalność przedsiębiorcy ogółem) jak i działalności przewoźnika/zarządcy ogółem (w tym: przewoźnika osób/przewoźnika rzeczy/polegającą na świadczeniu usług trakcyjnych/zarządcy infrastruktury). Obowiązek ten dotyczy również podmiotów, dla których 100% działalności przedsiębiorcy jest działalnością przewoźnika lub zarządy infrastruktury.

W przypadku gdy podmiot nie prowadzi ewidencji kwartalnej dla wybranych danych zawartych w formularzu (np. dla przepływów pieniężnych, rat kapitałowych i odsetkowych) ich przekazanie jest obligatoryjne tylko w sprawozdaniu rocznym. W tym przypadku w sprawozdaniu kwartalnym pole powinno zostać nie wypełnione. Podmioty, które prowadzą kilka rodzajów działalności wymienionych w formularzu (przewoźnik osób, rzeczy, podmiot świadczący usługę trakcyjną lub zarządca infrastruktury), dokonują przyporządkowania wielkości w poszczególnych rubrykach zgodnie ze stanem faktycznym, zgodnym z polityką rachunkowości przedsiębiorcy i przyjętymi kluczami podziałowymi – jeśli ewidencja księgowa przedsiębiorcy pozwala na prezentację takich informacji.

Przychody z podstawowej działalności operacyjnej – wartość przychodów z podstawowej działalności operacyjnej wynikająca z rachunku zysków i strat (uwzględniająca również dotacje – jeśli dotyczy), tj. przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi (służące, niezależnie od wariantu sporządzania rachunku zysków i strat, ustaleniu zysku/straty ze sprzedaży). Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

Koszty podstawowej działalności operacyjnej  - wartość kosztów poniesionych w związku z prowadzoną podstawową działalnością operacyjną (służące, niezależnie od wariantu sporządzania rachunku zysków i strat, ustaleniu zysku/straty ze sprzedaży). Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

DOTATKOWE WSKAZÓWKI –  poszczególne komórki formularza „E” dotyczące przychodów i kosztów odpowiadają następującym pozycjom rachunku zysków i strat (w zależności od wariantu prowadzonej sprawozdawczości finansowej):

W przypadku przedsiębiorstw mikro:

  Formularz „E” Wariant kalkulacyjny Wariant porównawczy
1 Przychody z podstawowej działalności operacyjnej Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów Przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi
2 Koszty podstawowej działalności operacyjnej Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów Koszty działalności operacyjnej
Koszty ogólnego zarządu
Koszty sprzedaży
3   Zysk (strata) brutto ze sprzedaży  
4 Przychody z pozostałej działalności operacyjnej Pozostałe przychody operacyjne Pozostałe przychody operacyjne
5 Koszty pozostałej działalności operacyjnej Pozostałe koszty operacyjne Pozostałe koszty operacyjne
6 Zysk (strata) z podstawowej działalności operacyjnej) Zysk (strata) ze sprzedaży Zysk (strata) ze sprzedaży
7 Zysk (strata) na działalności operacyjnej Zysk (strata) z działalności operacyjnej Zysk (strata) z działalności operacyjnej

W przypadku przedsiębiorstw mikro:

Formularz „E”    
1 Przychody z podstawowej działalności operacyjnej Przychody z podstawowej działalności operacyjnej i zrównane z nimi
2 Koszty podstawowej działalności operacyjnej Koszty podstawowej działalności operacyjnej
3 Zysk (strata) z podstawowej działalności operacyjnej) Zysk (strata) z działalności operacyjnej (1-2)
4 Zysk (strata) na działalności operacyjnej  
5 Przychody z pozostałej działalności operacyjnej Pozostałe przychody i zyski, w tym aktualizacja wartości aktywów
6 Koszty  pozostałej działalności operacyjnej Pozostałe koszty i straty, w tym aktualizacja wartości aktywów


Przychody z  pozostałej działalności operacyjnej* – wartość przychodów z pozostałej działalności operacyjnej wynikająca z rachunku zysków i strat (uwzględniająca również dotacje – jeśli dotyczy). Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

Koszty pozostałej działalności operacyjnej *– wartość kosztów poniesionych w związku z prowadzoną pozostałą działalnością operacyjną. Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

* Definicja ze słowniczka z ustawy o rachunkowości art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 120):

Pozostałe koszty i przychody operacyjne - rozumie się przez to koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności koszty i przychody związane:

  1. z działalnością socjalną,
  2. ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, a także nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczonych do inwestycji,
  3. z utrzymywaniem nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczonych do inwestycji, w tym także z aktualizacją wartości tych inwestycji, jak również z ich przekwalifikowaniem odpowiednio do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli do wyceny inwestycji przyjęto cenę rynkową bądź inaczej określoną wartość godziwą,
  4. z odpisaniem należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych, z wyjątkiem należności i zobowiązań o charakterze publicznoprawnym nieobciążających kosztów,
  5. z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi,
  6. z odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty finansowe,
  7. z odszkodowaniami i karami,
  8. z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych,
  9. ze zdarzeniami losowymi.

Zysk/strata – odpowiednio: zysk/strata z podstawowej działalności operacyjnej, tzn. ze sprzedaży (niezależnie od wariantu sporządzania rachunku zysków i strat) oraz zysk/strata z działalności operacyjnej. Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

EBITDA –zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych (kredytów, obligacji), podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych. Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.
Wynik finansowy netto – różnica pomiędzy sumą przychodów osiągniętych w danym okresie sprawozdawczym a sumą kosztów poniesionych na uzyskanie tych przychodów, obciążeń w postaci podatku dochodowego i obowiązkowych zmniejszeń zysku. Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

Struktura kosztów rodzajowych – podział kosztów w układzie rodzajowym na: materiały i energia; usługi obce; świadczenia pracownicze; pozostałe koszty rodzajowe**

**Pozostałe koszty rodzajowe - oznaczają koszty rodzajowe inne niż wymienione w poprzednich kolumnach tabeli struktury kosztów rodzajowych (tj. wszystkie pozostałe, inne niż amortyzacja, materiały i energia, usługi obce i świadczenia pracownicze).

Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

Majątek/kapitał – wartość odpowiednio: majątku trwałego i obrotowego oraz wysokość odpowiednio: kapitału własnego i obcego przedsiębiorstwa, na podstawie bilansu. Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

Przepływy pieniężne – wartość salda przepływów gotówkowych z odpowiednio: działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej, wynikająca z rachunku przepływów pieniężnych. Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

Raty kapitałowe i odsetki – wartość zapłaconych odsetek i spłaty zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek oraz umów leasingu finansowego (dane o działalności finansowej z rachunku przepływów pieniężnych – wydatki). Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

Dotacje - uzyskana pomoc finansowa na realizację działań w podziale na dotacje przedmiotowe do ulg, dotacje na świadczenie usług publicznych i na utrzymanie infrastruktury, a także z uwagi na źródło pozyskania. Pozycja powinna zostać wypełniona zarówno w wierszu „działalność przedsiębiorcy ogółem” jak i w odpowiednich wierszach w związku z prowadzoną działalnością przewoźnika kolejowego lub zarządcy infrastruktury.

Typ kontraktu zawartego z organizatorem publicznego transportu zbiorowego (netto/brutto/mieszany) – dotyczy tylko przewoźników pasażerskich. Prosimy o wybranie z listy rozwijalnej odpowiednio: netto/brutto/mieszany.

Uwaga 1: Prosimy o podawanie wszelkich kwot dokładnie w PLN (np. kwotę 7 678 712,00 zł należy wpisać w formularzu dokładnie tak samo).

Uwaga 2: Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego spółki za cały rok obrotowy, należy ponownie przesłać uaktualniony formularz E za ubiegły rok sprawozdawczy.

 

do góry