Nawigacja

Aktualności

W nowym roku szkolnym Rogatek rusza do szkół

13.09.2023

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC II, wyruszył w podróż po Polsce, aby wraz z edukatorami z Urzędu Transportu Kolejowego prowadzić zajęcia w przedszkolach i szkołach podstawowych. Podczas lekcji dzieci uczą się przestrzegania zasad bezpieczeństwa na terenach kolejowych i w podróży.

Najmłodsi aktywnie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC II. Poprzez zabawę z wykorzystaniem aplikacji multimedialnych uczą się zasad bezpieczeństwa obowiązujących na przejazdach kolejowo-drogowych, peronach i w pociągach. Podczas zajęć dzieci poznają specyfikę działania zapór z sygnalizacją świetlną, znaki drogowe, które można spotkać przed przejazdami kolejowo-drogowymi i dowiadują się, co oznaczają piktogramy umieszczane na dworcach i w pociągach. Zajęcia mają za zadanie zakorzenić w świadomości dzieci wzorce odpowiedzialnego zachowania m.in. w pobliżu torów oraz uwrażliwienie rodziców, nauczycieli i wychowawców na kwestie związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych.

W ubiegłym roku szkolnym nosorożec Rogatek odwiedził blisko 200 placówek, w których spotkał się
z ponad 6000 uczniami. Przygoda z tak popularną postacią, znaną z telewizji, kina i internetu, jest dla nich niezwykłym przeżyciem.

„Nasze zajęcia edukacyjne cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Pokazujemy, że zasad bezpieczeństwa można uczyć niestereotypowo - tak, aby dzieci zainteresowały się tym niezwykle ważnym tematem. Cieszy też fakt, że stworzony na potrzeby kampanii nosorożec Rogatek jest lubiany i podbija serca kolejnych dzieci. Występuje w filmikach z przesłaniem edukacyjnym wpisujących się w aktualne trendy w mediach społecznościowych. To dodatkowo zwiększa jego popularność oraz wpływa na atrakcyjność i skuteczność zajęć w szkołach i przedszkolach. Dzieci chcą być pomocnikami Rogatka w propagowaniu wiedzy o bezpieczeństwie” – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Zajęcia edukacyjne dla dzieci realizowane przez Urząd Transportu Kolejowego są bezpłatne. Aby zgłosić swój udział, wystarczy napisać wiadomość na adres: kolejoweabc@utk.gov.pl, w której należy:

  • podać nazwę szkoły,
  • adres szkoły,
  • dane osoby do kontaktu i numer  telefonu.

We wrześniu 2023 r. zajęcia w placówkach oświatowych odbędą się w województwie mazowieckim, podlaskim, a także pomorskim podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO.

Więcej informacji odnaleźć można na stronie www.kolejoweabc.pl oraz na profilach Kampanii Kolejowe ABC II na Facebooku, Instagramie i TikToku.

www: kolejoweabc.pl
Facebook: @kampania.kolejowe.abc
Instagram: @kolejowe_abc
TikTok: @kolejowe.abc

„Kampania Kolejowe ABC II” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to druga edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, propagującej zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest dofinansowana z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, obok biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita, Polska Logotyp, obok Logotyp UTK z napisem Urząd Transportu Kolejowego obok  z lewej strony napis Unia Europejska Fundusz Spójności po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej"

do góry