Nawigacja

Aktualności

Zgłoś Dworzec Roku

04.07.2023

Trwa szósta już edycja konkursu na „Dworzec Roku”. Inicjatywa ma pokazać, że polska kolej wsłuchuje się w opinie swoich klientów i stawia ich potrzeby w centrum zainteresowania, umożliwiając równocześnie udział w rozstrzygnięciu losów tej rywalizacji. W kategorii „głosowanie publiczności” może wziąć udział każdy internauta. W tym roku organizatorzy przygotowali ponadto specjalną atrakcję dla osób, które zgłoszą dworzec do konkursu. Akcja została przygotowana przez Fundację ProKolej i jest objęta patronatem honorowym Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego

Zgodnie z regulaminem konkursu przy wyborze „Dworca Roku” uwzględniane będą obiekty czynne i służące obsłudze regularnego ruchu pasażerskiego. Zgłoszenia i oceny dworców uwzględnią otoczenie w postaci infrastruktury kolejowej, służącej obsłudze podróżnych (dojścia, przejścia podziemne i nadziemne, perony, systemy informacji pasażerskiej) i powiązanie obiektu z otoczeniem (przystanki, parkingi, elementy małej architektury, itp.). Konkurs, tak jak poprzednio, będzie otwarty dla wszystkich lokalizacji z Polski.

Rok temu zebrano 186 propozycji dworców, którym warto się bliżej przyjrzeć. Do audytów zakwalifikowano 22 i po wizycie w terenie powstała lista dziesięciu finalistów. Zgodnie z regulaminem konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach. O przyznaniu tytułu „Dworca Roku 2022” zdecydowało jury, a swoją równorzędną nagrodę przyznali internauci. W pierwszym przypadku wygrał dworzec w Cieszynie, a publiczność postawiła na Kąty Wrocławskie.

Jak wygląda kalendarz tegorocznej edycji? W czerwcu ruszył etap zbierania propozycji konkursowych. W sierpniu powstaje zestaw lokalizacji do przeprowadzenia audytów, a we wrześniu powstaje lista finalistów. Październik to głosowanie internautów, zaś listopad to czas na czas na obrady Jury i ogłoszenie wyników.

Dworce do konkursu można zgłosić poprzez stronę internetową dworzec-roku.pl

Konkurs „Dworzec Roku” organizowany jest od 2018 roku. W poprzednich edycjach wyróżnione zostały dworce w Cieszynie, Wągrowcu, Rudzie Śląskiej Chebziu, Goczałkowicach Zdroju i Oświęcimiu. Akcja została objęta patronatem honorowym Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Fundacji Grupy PKP, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Instytutu Kolejnictwa. Partnerami konkursu są firmy: PROBET-DASAG Sp. z o.o., Lagardere Travel Retail Sp. z o.o.​,
PORR S.A.

do góry