Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyła nowa platforma Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego

24.11.2022

Wyjątkowe szkolenia e-learningowe, możliwość pobierania materiałów ze szkoleń on-line i stacjonarnych, pobieranie certyfikatów i prosty sposób zapisu na zajęcia – to niektóre z funkcjonalności nowej platformy szkoleniowej Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Dostępne są również aplikacje ABK na urządzeniach mobilnych dla systemów iOS i Android. Nowe możliwości platformy ABK zaprezentował dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Premiera portalu odbyła się w trakcie szkolenia dla audytorów SMS i MMS.

W warsztatach „Szkolenie dla audytorów SMS i MMS” wzięło udział prawie 150 osób. Szkolenie uroczyście otworzył dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Prezes UTK podsumował dotychczasowe osiągnięcia ABK - przeprowadzenie 59 zajęć stacjonarnych i zdalnych w których udział wzięło ponad 6 tys. osób z branży kolejowej.

„Dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich Akademię Bezpieczeństwa Kolejowego prowadzimy już od 3 lat. Nowa platforma szkoleniowa to nowa jakość dla wszystkich korzystających z naszych szkoleń. Uczestnictwo w nich jest bezpłatne i dzięki temu kwalifikacje może podnosić wielu pracowników branży kolejowej. To ważne, ponieważ im więcej wykwalifikowanych pracowników tym bezpieczniejsza kolej” - podkreślał dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Prezes UTK przedstawił również nową platformę szkoleniową Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego oraz aplikację na urządzenia mobilne w systemach iOS i Android. Obydwa produkty są w pełni kompatybilne i można ich używać niezależnie lub równocześnie.

Platforma szkoleniowa zastąpiła dotychczasowe narzędzie, które było wykorzystywane wyłącznie do zapisywania się na szkolenia realizowane w ramach Projektu. Nowe funkcjonalności umożliwiają użytkownikom zapisywanie się na szkolenia stacjonarne, zapisywanie się oraz uczestnictwo w szkoleniach zdalnych oraz odbywanie szkoleń e-learningowych. Udostępnione są już dwa pierwsze szkolenia e-learningowe:

 • Szkolenie dla audytorów SMS i MMS
 • Przewóz koleją towarów niebezpiecznych.

Szkolenie kończy się testem, którego pozytywne zaliczenie umożliwia pobranie certyfikatu potwierdzającego odbycie zajęć. Na platformie umieszczono również skrypty z materiałami pomocniczymi do szkoleń e-learningowych.

Aby zalogować się na platformę szkoleniową w dowolną przeglądarkę należy wpisać www.akademia.utk.gov.pl. W przypadku posiadania konta w poprzednim portalu ABK, należy zresetować swoje dotychczasowe hasło za pomocą przycisku „zresetuj hasło” na stronie logowania. Instrukcja logowania oraz najważniejsze funkcjonalności zostały przedstawione w przystępny sposób w filmie instruktażowym. Dostępna jest również krótka instrukcja logowania.

Do końca bieżącego roku na nową platformę zostaną przeniesione zaświadczenia potwierdzające udział uczestników w szkoleniach realizowanych przed jej wdrożeniem.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Zespołem Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego akademia.abk@utk.gov.pl.

 • Na pierwszym planie pierwszy rząd żółtych krzeseł. Sala konferencyjna. Po prawej stronie Prezes UTK dr inż. Ignacy Góra stoi przed amboną i przedstawia prezentację o Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Widoczny stół z trzema osobami oraz granatowa ścianka UTK.
 • Na pierwszym planie pierwszy rząd żółtych krzeseł. Sala konferencyjna. Po prawej stronie Prezes UTK dr inż. Ignacy Góra stoi przed amboną i przedstawia prezentację o Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Widoczny stół z trzema osobami oraz granatowa ścianka UTK.
 • Zdjęcie publiczności z tyłu sali.
 • Widoczny stół z trzema osobami oraz granatowa ścianka UTK. Po prawej stronie Prezes UTK dr inż. Ignacy Góra stoi przed amboną i przedstawia prezentację o Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego
 • Zdjęcie dwóch kobiet z jasnymi krótkimi włosami i dwóch mężczyzn w pierwszym rzędzie. Od prawej Ignacy Góra - Prezes UTK, Paweł Rafalski - Dyrektor Biura Prezesa, Małgorzata Kalata - Dyrektor Generalny UTK, Małgorzata Cukierska - Zastępca Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego UTK.
 • Widok żółtych krzeseł. Kobieta siedzi na krześle na kolanach trzyma broszurę informacyjna o platformie ABK
 • Widok osób zgromadzonych na sali. Osoby siedzą na krzesłach
 • Zdjęcie publiczności z tyłu sali. W tle osoba osoba omawiająca prezentację
 • Zdjęcie publiczności z tyłu sali
 • Kobieta siedzi przy stole a na wprost mężczyzna, który pisze na laptopie. Obok tabliczka "pomoc techniczna".
do góry