Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

78. rocznica Powstania Warszawskiego

01.08.2022

Pamiętamy o Bohaterach. Z okazji obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w imieniu pracowników i kierownictwa Urzędu Transportu Kolejowego, Wiceprezes UTK, Marcin Trela złożył kwiaty przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

1 sierpnia o godzinie 17.00, czyli o godzinie „W” w Warszawie zatrzyma się ruch i zawyją syreny. W ten symboliczny sposób chwilą ciszy uczczona zostanie pamięć o bohaterach, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” do walki o wolność stanęło 40 - 50 tysięcy młodych mężczyzn i kobiet. Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane było na kilka dni, trwało aż 63. Pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar, z czego większość stanowili cywile. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 roku.

O poległych w Powstaniu Warszawskim pamiętają także pracownicy i kierownictwo UTK. Aby uczcić ich pamięć Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, Marcin Trela złożył wieniec przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jest to monument upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie Powstania oraz okupacji niemieckiej. 

  • Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, Marcin Trela składający biało czerwone kwiaty przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
  • Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, Marcin Trela składający hołd przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W oddali osoby zapalające znicze przy pomniku
  • Na zdjęciu wiązanka biało czerwonych kwiatów złożona przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach  Wiązanka jest z biało czerwona wstążką z złotym napisem Urząd Transportu Kolejowego.
do góry