Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tysiące uczestników ostatniego pikniku Kampanii Kolejowe ABC w Warszawie!

31.08.2021

Ponad 4 tysiące osób poznało zasady bezpiecznego poruszania się w pobliżu torów, na dworcach i w pociągach podczas pikniku rodzinnego „Hej przygodo! Odwiedź Peronowo!” zorganizowanego w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Kampania Kolejowe ABC realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Piknik zakończył koncert Eweliny Lisowskiej.

Podczas wydarzenia dzieci spotkały się z nosorożcem Rogatkiem, bohaterem Kampanii Kolejowe ABC, brały udział w grze terenowej, quizach związanych z bezpiecznym podróżowaniem koleją czy w wielkoformatowej grze planszowej. Najmłodsi chętnie korzystali z eurobungee, dmuchańców i trampoliny oraz uczestniczyli w wielu warsztatach kreatywnych. W trakcie pikniku można było zrobić sobie zdjęcia w specjalnie przygotowanej fotobudce czy obejrzeć wystawę fotograficzną o rozwoju kolei w Polsce. Chętni wzięli także udział w zajęciach interaktywnych „Kampanii Kolejowe ABC”. Podczas wydarzenia prowadzony był konkurs, w którym do wygrania były atrakcyjne nagrody: rower elektryczny, hulajnogi i plecaki szkolne. By je zdobyć, trzeba było przejść grę terenową i wymyślić najlepsze hasło promujące bezpieczeństwo na kolei.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się bajki czytane przez Julię Kamińską, jedną z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia. Uczestniczyła ona również razem z dziećmi w pokazie pierwszej pomocy zorganizowanym przez ratowników medycznych. Uczestnicy pikniku mogli także spotkać się ze znanym youtuberem Mateuszem Ciawłowskim, który przekazuje ważne informacje o bezpieczeństwie oraz zasadach poruszania się na terenach kolejowych.

Ponadto dzieci mogły wsiąść do radiowozu policyjnego, obejrzeć sprzęt ratunkowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, a także sprzęt wojskowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Każdy uczestnik wydarzenia miał możliwość skorzystania z symulatora lokomotywy, dzięki czemu mógł poczuć się jak prawdziwy maszynista. Chętni sprawdzali swoją spostrzegawczość oraz koordynację wzrokowo-ruchową, biorąc udział w zadaniach badających czas reakcji i zdolność utrzymania równowagi przygotowanych przez inspektorów UTK. Na zakończenie pikniku na scenie wystąpiła Ewelina Lisowska.

"Nauka zasad bezpieczeństwa poprzez zabawę to cel naszych działań edukacyjnych. Dziękuję rodzicom i dzieciom za tak liczne przybycie na to wydarzenie, które kończy tegoroczny cykl pikników Kampanii Kolejowe ABC. To jednak nie koniec przygody z nosorożcem Rogatkiem. Przygotowaliśmy drugą edycję projektu, wiec czeka nas jeszcze wiele wspólnych wydarzeń i atrakcji" – mówił na zakończenie spotkania Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Pikniki „Hej Przygodo! Odwiedź Peronowo!” odbyły się w tym roku w Warszawie, Mielnie, Stegnie, Giżycku i Szczyrku. W tegorocznych piknikach wzięło udział ponad 9 tysięcy osób. Łącznie w 2019 r. i 2021 r. w wydarzeniach uczestniczyło ponad 30 tys. osób.

„Kampania Kolejowe ABC” cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego Urząd Transportu Kolejowego przygotował drugą edycję projektu. „Kampania Kolejowe ABC II” skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

„Kampania Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

 • Uczestnicy pikniku podczas licznych atrakcji przygotowanych przez UTK po prawej stronie zdjęcia dzieci rysujące na kartce papieru
  Uczestnicy pikniku korzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez UTK
 • Uczestnicy pikniku korzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez UTK na zdjęciu kolejka osób przy dmuchanym zamku
  Podczas pikniku nie zabrakło trampolin, dmuchańców i eurobungee
 • Uczestnik pikniku podczas jazdy na symulatorze kolejowym
  W czasie wydarzenia dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności jazdy na symulatorze
 • Najmłodsi uczestnicy pikniku podczas zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy ćwicząc na misiach
  Najmłodsi uczestnicy pikniku poszerzyli swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy ćwicząc na misiach
 • Rogatek - bohater Kampanii Kolejowe ABC zabawiał dzieci ze sceny w parku w Łazienkach Królewskich w Warszawie
  Rogatek - bohater Kampanii Kolejowe ABC zabawiał dzieci ze sceny w parku w Łazienkach Królewskich w Warszawie
 • Zwycięzcy quizów i konkursów podczas wręczania nagród
  Zwycięzcy quizów i konkursów podczas wręczania nagród
 • Prezes UTK Ignacy Góra podczas wręczania nagród zwycięzcom konkursu
  Prezes UTK Ignacy Góra wręczał nagrody zwycięzcom konkursu
 • Na zakończenie pikniku na scenie wystąpiła Ewelina Lisowska robiąca sobie selfi ze sceny wraz z uczestnikami pikniku
  Na zakończenie pikniku na scenie wystąpiła Ewelina Lisowska

 

do góry