Nawigacja

Aktualności

Rusza V Konkurs Kultury Bezpieczeństwa i przyjmowanie zgłoszeń do III wydania Magazynu Kultury Bezpieczeństwa

06.07.2021

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego ogłasza V edycję konkursu Kultury Bezpieczeństwa oraz przyjmowanie artykułów do III wydania Magazynu Kultury Bezpieczeństwa. W Europejskim Roku Kolei czekamy także na zgłoszenia w dodatkowej kategorii dotyczącej promocji transportu kolejowego. Prace konkursowe oraz artykuły do Magazynu można przesyłać do 16 sierpnia 2021 r.

Konkurs o nagrodę Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego ma na celu nagrodzenie najbardziej aktywnych osób lub przedsiębiorców, działających na rzecz rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Dodatkowo pozawala na wymianę niezwykle cennych doświadczeń i pomysłów jakie zgłaszają Sygnatariusze Deklaracji. Dotychczas w czterech edycjach konkursu zgłoszonych zostało blisko 140 prac, a najciekawsze rozwiązania i osiągnięcia pracowników branży kolejowej zostały wyróżnione i nagrodzone.

- W poprzednich edycjach nagradzaliśmy bardzo ciekawe projekty, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa systemu kolejowego. Dzięki konkursowi o nowych rozwiązaniach mogli dowiedzieć się wszyscy uczestnicy rynku. Dlatego jestem przekonany, że warto zgłosić swoje działania do Konkursu Kultury Bezpieczeństwa – do zgłoszeń zachęca dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Szczególny charakter V Konkursu, prowadzonego w Europejskim Roku Kolei 2021 podkreśla dodatkowa kategoria związana z projektami i działaniami promującymi kolejowy transport pasażerski i towarowy. Formuła konkursu rozbudowana została o nagrodę „Europejski Rok Kolei”. Wyróżnienie to będzie przyznawane w ramach plebiscytu, w którym udział wezmą zgłoszenia wyłonione przez Kapitułę konkursu. W tej kategorii można zgłaszać prace wpisujące się w główne cele Europejskiego Roku Kolei m.in.:

 • inicjatywy i imprezy służące promowaniu debaty, budowaniu pozytywnego wizerunku, zwiększeniu świadomości i ułatwieniu zaangażowania obywateli, przedsiębiorców i organów publicznych w celu zwiększenia zaufania do kolei;
 • inicjatywy mające na celu zachęcenie do podróży służbowych i dojazdów do pracy koleją;
 • wystawy informacyjne kampanie o charakterze edukacyjnym, mające na celu zachęcanie do zmian zachowań pasażerów oraz stymulowanie do aktywnego wkładu w osiągnięcie celów bardziej zrównoważonego transportu;
 • promowanie projektów i działań w celu podnoszenia świadomości w zakresie zrównoważonej kompleksowej mobilności, w tym aktywnymi podróżami oraz transportu intermodalnego;
 • promowanie projektów i działań ułatwiających międzynarodowe podróże kolejowe oraz działań w zakresie cyfrowej informacji dla pasażerów;
 • promowanie projektów i działań z myślą o stworzeniu rozbudowanej. zmodernizowanej i interpretacyjnej infrastruktury kolejowej.

 Wszystkie informacje dotyczące zasad przyznawania dodatkowej nagrody zostały opisane w nowym regulaminie konkursu.

W plebiscycie będzie też można zagłosować na „Nagrodę Publiczności”. Zostanie ona przyznana dzięki głosowaniu Sygnatariuszy, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji konkursu. Nagroda ta będzie niezależna od werdyktu Kapituły. Każdy, kto zgłosi swoją pracę konkursową, dzięki udziałowi w plebiscycie publiczności będzie mógł zaznajomić się z innymi pracami konkursowymi, a następnie przy pomocy specjalnego formularza wybrać najciekawsze rozwiązanie.

Kapituła przyzna tradycyjne już nagrody i wyróżnienia w kategorii „Nagroda Kultury Bezpieczeństwa”, które obejmują zgłoszenia w kategoriach:

 • czynnik ludzki - edukacja;
 • rozwiązanie techniczne;
 • rozwiązanie systemowe;
 • pasażer z niepełnosprawnością;
 • praca dyplomowa.

Chcesz aby Twoja praca konkursowa znalazła się w Magazynie? Możesz nam to zasygnalizować podczas wypełniania formularza. Jeżeli Twoje zgłoszenie zostanie zakwalifikowane do publikacji w Magazynie Kultury Bezpieczeństwa, skontaktujemy się z Tobą w celu przesłania opisu pracy w formie artykułu.

Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 16 sierpnia 2021 r. Swoją pracę możesz zgłosić wypełniając formularz.

Magazyn Kultury Bezpieczeństwa

Chcesz podzielić się swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami z całym rynkiem kolejowym? Szukasz sposobu, aby Twoja praca dyplomowa trafiła do szerokiego grona odbiorów? Chcesz pochwalić się inicjatywami na rzecz Europejskiego Roku Kolei? Zapraszamy do współtworzenia Magazynu Kultury Bezpieczeństwa. W tym roku umożliwiamy zgłoszenie opisu swoich prac konkursowych do publikacji w Magazynie. Zgłoś nam to wypełniając formularz zgłoszeniowy do konkursu.

Jeżeli nie bierzesz udziału w konkursie, możesz także zgłosić nam swoje propozycje artykułu, przesyłając ja na adres poczty elektronicznej kultura@utk.gov.pl.

Czekamy na artykuły z zakresu:

 • działalności w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021;
 • innowacji, badań naukowych i techniki;
 • systemów zarządzania bezpieczeństwem i utrzymaniem wdrożonych w przedsiębiorstwach;
 • programów kształcenia i działalności szkół oraz uczelni wyższych;
 • kultury bezpieczeństwa w praktyce;
 • integracji i dostępu do usług kolei dla osób z niepełnosprawnościami.

Najciekawsze prace zostaną opublikowane w III wydaniu Magazynu Kultury Bezpieczeństwa. Na zgłoszenia wraz z artykułami czekamy do 16 sierpnia 2021 r.

Objętość artykułu powinna zawierać się w przydziale od 10 do 24 tys. znaków ze spacjami. Wszystkie materiały graficzne umieszczane w publikacji powinny być przesłane jako osobne pliki z zastosowaniem grafik i zdjęć w najwyższej rozdzielczości. W przypadku chęci umieszczenia w artykule tabel lub wykresów również prosimy o przesłanie ich w wersji edytowalnej. Ułatwi to znacząco prace związane ze składem graficznym całości publikacji.

Wszelkie pytania związane z konkursem oraz Magazynem Kultury Bezpieczeństwa można przesyłać na adres poczty elektronicznej kultura@utk.gov.pl.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: https://kb2021.webankieta.pl/

 

 

 
do góry