Nawigacja

Aktualności

Nowe limity – w pociągach więcej pasażerów

09.06.2021

Od niedzieli, 6 czerwca 2021 r., w środkach publicznego transportu zbiorowego obowiązują nowe limity pasażerów. Przewoźnicy mogą zabrać na pokład większą liczbę osób. Wewnątrz pojazdów nadal konieczne jest zasłanianie ust i nosa maseczką.

W związku ze stopniowym łagodzeniem obostrzeń epidemicznych zmieniono limity podróżnych w środkach publicznego transportu zbiorowego. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów, od 6 do 25 czerwca br., w tym samym czasie można przewozić nie więcej osób niż wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 75% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego typu środka transportu albo pojazdu (dotychczas 50%), przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 25% miejsc siedzących niezajętych (dotychczas było to 50%). O wyborze jednego z dwóch wymienionych w przepisach limitów w odniesieniu do wszystkich połączeń lub poszczególnych rodzajów taboru decyduje każdy przewoźnik.

W środkach transportu zbiorowego utrzymany został obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką na dotychczasowych zasadach.

Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu.

Stosowanie maseczek jest również wymagane w miejscach obsługi podróżnych (np. dworce), z wyłączeniem miejsc na otwartym powietrzu.

Podstawa prawna:

- § 1 pkt 7 lit. b tiret drugie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1013)

- § 24 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 861, z późn. zm.)

do góry