Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Grono sygnatariuszy Deklaracji kultury bezpieczeństwa wciąż się powiększa

06.12.2018

Deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa podpisało już 186 sygnatariuszy. Oznacza to, że dla coraz większego grona istotne jest tworzenie bezpiecznej kolei i propagowanie dobrych praktyk.

6 grudnia w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego odbyło się dziewiąte już podpisanie Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Do grona sygnatariuszy dołączyli: Alza Cargo sp. z o.o., KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Huta Miedzi „Głogów”, METRANS (Polonia) sp. z o.o., Olavion sp. z o.o., OT Rail sp. z o.o., TKol Sp. z o.o. oraz TORKAM sp. z o.o.

Przybyłych powitał Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra. – Obecność kolejnych sygnatariuszy „Deklaracji” potwierdza, że nasze starania o podniesienie świadomości dotyczącej kultury bezpieczeństwa cieszą się zainteresowaniem branży kolejowej – mówił Góra. – Efekty wspólnej pracy są zauważalne. Przez kolejne lata obserwujemy spadek miernika wypadków na kolei- dodał.

Poprawa bezpieczeństwa nie jest możliwa bez propagowania idei kultury bezpieczeństwa. Nowi sygnatariusze przyłączając się do inicjatywy UTK zadeklarowali chęć wdrażania zasad kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym i stosowania poniższych zasad:

  • bezpieczeństwa jako wartości nadrzędnej dla pracowników i organizacji,
  • akceptowanie standardów bezpieczeństwa i zintegrowanie ich z codzienną działalnością,
  • szczere i otwarte postępowanie ze słabymi punktami, ukierunkowanie na znalezienie rozwiązań,
  • odchodzenie od przypisywania winy,
  • rejestrowanie i analizowanie zaistniałych zdarzeń,
  • zgłaszanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i błędów,
  • ciągłe doskonalenie systemów zarządzania poprzez wdrażanie działań korygujących i zapobiegawczych,
  • zero tolerancji dla naruszeń przepisów prawa oraz procedur wewnętrznych.

Aby przystąpić do deklaracji należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie UTK. Informacje o dotychczasowych działaniach związanych z kulturą bezpieczeństwa oraz z Deklaracją można znaleźć w dziale Kultura bezpieczeństwa na stronie UTK.

 

  • Nowi sygnatariusze Deklaracji kultury bezpieczeństwa
do góry