Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

22 września – Dzień bez Samochodu

21.09.2018

W najbliższą sobotę, 22 września obchodzimy Dzień bez Samochodu. Tym dniem kończy się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Celem obchodzenia Dnia bez Samochodu jest zmniejszenie ilości spalin i zachęcenie do korzystania z innego środka transportu. W sobotę w wielu miastach osoby korzystające z komunikacji miejskiej nie muszą kupować biletów na przejazd.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się co roku w dniach 16-22 września. Ta międzynarodowa kampania proekologiczna, zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zachęca się mieszkańców miast do korzystania z ekologicznych środków podróżowania, takich jak komunikacja miejska, ruch pieszy i rowerowy czy transport multimodalny. Punktem kulminacyjnym jest Dzień bez Samochodu organizowany 22 września. Hasłem tegorocznej kampanii jest „Multimodalność”, a sloganem „Przesiadaj się i jedź”. W całej Europie do kampanii przystąpiło ponad 2600 miast.

Do akcji przyłączyli się również przewoźnicy kolejowi. 22 września w wielu województwach będziemy mogli podróżować pociągami za darmo lub za symboliczną złotówkę. Z ofertami poszczególnych przewoźników można zapoznać się na ich stronach internetowych.

do góry