Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Największe stacje kolejowe w Polsce

22.08.2018

Jedna czwarta wszystkich pasażerów wsiada lub wysiada na jednej z 10 największych stacji w Polsce – taki wniosek płynie z przygotowanego przez Urząd Transportu Kolejowego opracowania „Największe stacje kolejowe w Polsce”. Najwięcej pasażerów - ponad 19 mln w całym 2017 roku wsiadło lub wysiadło na stacji Warszawa Śródmieście obsługującej jedynie ruch aglomeracyjny i regionalny. Największy ruch pociągów pasażerskich – średnio 962 na dobę - odnotowano na dworcu Warszawa Zachodnia.

Stacja Warszawa Śródmieście jest dobrym przykładem tego, jak kolej może odgrywać ważną rolę dla ruchu aglomeracyjnego i regionalnego. Położona w centrum stolicy obsługuje pasażerów z całego Warszawskiego Węzła Kolejowego, umożliwiając im przesiadki do komunikacji miejskiej, w tym do metra oraz na dalekobieżny dworzec Warszawa Centralna. Jednak widoczne są tu utrudnienia związane z przesiadkami oraz z dostępnością peronów dla osób z ograniczoną możliwością poruszania.  Stacją na której występuje największy ruch pociągów pasażerskich jest Warszawa Zachodnia. Zbiera się tu ruch aglomeracyjny i regionalny oraz dalekobieżny. Dodatkowo po wydzielonych torach kursuje tu podmiejska Warszawska Kolej Dojazdowa. – Często obiegowe opinie o tym, które dworce są największe opierają się na niezweryfikowanych danych. Opracowanie UTK poparte jest dokładnymi wyliczeniami i pozwala porównać z których dworców najczęściej korzystają podróżni- stwierdza Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W analizie opisano funkcjonalność największych stacji w Polsce zwracając uwagę na stopień integracji z pozostałymi środkami transportu. - Warto przy modernizacjach czy budowie nowych obiektów pamiętać o ich integracji z tkanką miejską. Pasażer chętnie przesiądzie się z komunikacji dalekobieżnej czy regionalnej do wygodnego transportu miejskiego – uważa Ignacy Góra, Prezes UTK. Sprawdzono również dostępność stacji dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się. Stacje kolejowe w dużych miastach powinny stanowić centra przesiadkowe, a ich standard powinien zachęcać do podróży koleją. Stąd tak istotne jest tworzenie i rozwój wszelkich udogodnień, zwłaszcza tych związanych z dostępnością. Są one ważnym elementem kolei.

Analiza „Największe stacje kolejowe w Polsce” dostępna jest na stronie UTK w dziale "Dokumenty do pobrania".

do góry