Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Byki z bipami

24.11.2017

Czy kurczak może być dzięciołem, czemu właściciel kwadratu może wszystko i jak można podkuć pociąg? Wyjaśnienie tych i ponad 200 innych haseł znajdziesz w przygotowanym przez Urząd Transportu Kolejowego „Małym słowniku żargonu kolejowego”.

Pierwszy raz „Słownik” zaprezentowaliśmy na branżowych targach TRAKO we wrześniu tego roku. Dziś – z okazji zbliżającego się święta kolejarza - przedstawiamy go szerokiej publiczności w wersji elektronicznej.

Język kolejarzy, jak każdej grupy zawodowej, zawiera wiele fachowych określeń. Jednak nie brakuje też określeń, które mogą zadziwić i sprawią, że się uśmiechniemy. Na przykład „ortopeda” to określenie składów z niewygodnymi plastikowymi siedzeniami ( na szczęście właściwie wyszły już z użycia). A z kolei „cegłą” nazywane było książkowe wydania sieciowego rozkładu jazdy (objętością i wagą przypominało cegłę). - Nasz urząd dobrze rozumie kolej. Wsłuchujemy się w głos pasażerów, ale również przedsiębiorców i pracowników kolei. By dobrze się rozumieć, ważne jest, aby mówić tym samym językiem. Byśmy wszyscy lepiej się rozumieli, przygotowaliśmy „Mały słownik żargonu kolejowego''. Słowa używane na kolei wyjaśnione są często z przymrużeniem oka i humorem. Zaglądając do Słownika można dowiedzieć się czym na kolei jest byk, kurczak, dzięcioł – dodaje z uśmiechem Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Wiele określeń jest już znana tylko nielicznym. Niestety, zmiany pokoleniowe powodują również zmianę języka. Dlatego nasze wydawnictwo, poza rozrywką utrwala też część historii kolei w Polsce.

Plik ze słownikiem możesz swobodnie rozpowszechniać. W przypadku korzystania z opisów poszczególnych haseł prosimy o podawanie źródła. Jeśli zauważysz, że brakuje jakiegoś hasła – podeślij propozycję na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl.Postaramy się uwzględnić je w kolejnym wydaniu kolejowego słownika.

 

do góry