Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UTK odpowiada na najczęściej zadawane pytania

15.11.2017

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym wprowadziła wiele zmian dotyczących funkcjonowania rynku kolejowego. Wiele z nich zaczyna obowiązywać od 10 grudnia br. Urząd Transportu Kolejowego zebrał najczęściej powtarzające się pytania. W opublikowanym właśnie stanowisku Prezesa UTK można znaleźć odpowiedź na ponad 40 z nich.

Czy bocznice kolejowe muszą być udostępniane? Czy można nie udostępnić obiektu infrastruktury usługowej? Czy na infrastrukturze prywatnej może być prowadzony ruch pociągów? Jakich obowiązków zarządca infrastruktury kolejowej nie może przekazać innym przedsiębiorcom? Na takie i inne pytania można znaleźć odpowiedź w nowym stanowisku Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Przygotowany zestaw pytań i odpowiedzi ma w jak najbardziej przystępny sposób przybliżyć zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Zmiany prawa związane były z implementacją regulacji unijnych. Czas jaki upłynął od wejścia w życie nowej ustawy pozwolił na zebranie przez UTK doświadczeń i wybór najczęściej powtarzających się pytań dotyczących zmian.
– Chcemy maksymalnie ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie na rynku kolejowym. Dlatego objaśniamy przepisy, które dla niektórych mogą wydawać się zawiłe lub niejasne – tłumaczy Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Mam nadzieję, że przystępna forma „pytań i odpowiedzi” pozwoli wyjaśnić wątpliwości, które mogą się pojawiać – dodaje.

Przygotowany przez UTK FAQ dotyczący zmian ustawy o transporcie kolejowym dostępny jest na stronie UTK, w dziale „Stanowiska Prezesa UTK”.

do góry