W jakich przypadkach?
Posiadanie autoryzacji bezpieczeństwa jest niezbędne do prowadzenia działalności autoryzowanego zarządcy infrastruktury. Jeżeli chcesz zrezygnować z prowadzenia takiej działalności, to powinieneś wystąpić o uchylenie autoryzacji.
Kto?
Podmiot, który posiada autoryzację bezpieczeństwa i chce zrezygnować z prowadzenia działalności jako autoryzowany zarządcy infrastruktury.
Co zrobić?
Jeśli chcesz zrezygnować z posiadanej autoryzacji bezpieczeństwa, powinieneś złożyć wniosek o jej uchylenie.
Co przygotować?
By skutecznie złożyć wniosek o uchylenie autoryzacji bezpieczeństwa, powinieneś:
- złożyć oświadczenie jednoznacznie wskazujące na rezygnację z prowadzenia działalności zarządcy infrastruktury i uchylenie posiadanej autoryzacji bezpieczeństwa;
- złożyć dokument pełnomocnictwa wraz z dowodem jego opłacenia (jeśli ustanowiłeś pełnomocnika), w sposób opisany w punkcie poniżej.
Pamiętaj o tym, by złożone przez Ciebie dokumenty były właściwie podpisane. Jeżeli występujesz w imieniu spółki prawa handlowego, to pamiętaj o obowiązujących zasadach reprezentacji.
Gdzie?
Wniosek możesz złożyć osobiście w Centrali UTK (Urząd Transportu Kolejowego, Al. Jerozolimskie 134, 02 – 305 Warszawa) lub w jednym z Oddziałów Terenowych Urzędu.
Możesz również wysłać wniosek pocztą.
Dokładne dane teleadresowe Oddziałów Terenowych znajdziesz na dole strony internetowej po kliknięciu w interesującą Cię jednostkę.
Ile zapłacisz?
Wniosek możesz złożyć osobiście w Centrali UTK (Urząd Transportu Kolejowego, Al. Jerozolimskie 134, 02 – 305 Warszawa) lub w jednym z Oddziałów Terenowych Urzędu.
Możesz również wysłać wniosek pocztą.
Dokładne dane teleadresowe Oddziałow Terenowych znajdziesz na dole strony internetowej po kliknięciu w interesująca Cię jednostkę.
Jeśli w sprawie o uchylenie autoryzacji ustanowiłeś pełnomocnika, to powinieneś pamiętać o złożeniu:
- dokumentu pełnomocnictwa;
- dowodu uiszczenia opłaty od udzielonego pełnomocnictwa.
W przypadku złożenia dokumentu pełnomocnictwa wnieś opłatę skarbową na rachunek bankowy organu podatkowego, zgodnie z właściwością miejscową.
Ile będziesz czekać?
Na rozpatrzenie wniosku o uchylenie autoryzacji bezpieczeństwa będziesz czekał do jednego miesiąca. Pamiętaj, że każda sprawa ma charakter indywidualny i faktyczny czas jej rozpatrzenia może być inny niż ten wskazany powyżej.
Powiązane usługi
Zmiana autoryzacji bezpieczeństwa;
Przedłużenie autoryzacji bezpieczeństwa;
Wydanie autoryzacji bezpieczeństwa.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 23, z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2016 r., poz. 1727, z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie systemu zarządzania bezpieczeństwem w transporcie kolejowym (Dz. U. z 2016 r., poz. 328);
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 31 lipca 2015 r. w sprawie czynności wykonywanych przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, za które pobierane są opłaty, oraz wysokości tych opłat i trybu ich pobierania (Dz. U. z 2015 r., poz. 1127);
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1827);
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. z 2007 r., Nr 187, poz. 1330);
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1169/2010 z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie wspólnej metody oceny bezpieczeństwa w odniesieniu do zgodności z wymogami dotyczącymi uzyskania kolejowych autoryzacji w zakresie bezpieczeństwa (Dz. Urz. UE z 2010 r., L 327/13);
- Zarządzenie nr 3/2014 Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z 18 marca 2014 r. w sprawie stosowania wzoru autoryzacji bezpieczeństwa oraz wzoru o jej wydanie.