Nawigacja

Przewodnik o zarządzaniu modyfikacjami pojazdów kolejowych

03.04.2017

Urząd Transportu Kolejowego przygotował przewodnik, który powinien wyjaśnić większość kwestii związanych z modernizacją i odnawianiem pojazdów kolejowych. Do Prezesa UTK napływają sygnały z rynku o związanych z tym wątpliwościach.

Problemy dotyczą właściwego zakwalifikowania zakresu prac w celu ustalenia, czy w konkretnym przypadku wymagane jest uzyskanie nowego zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji. UTK widzi szczególne potrzeby rynku w tych kluczowych zagadnieniach związanych ze zmianami wprowadzanymi w konstrukcji pojazdów kolejowych. Dlatego powstał przewodnik dotyczący zarządzania modyfikacjami pojazdów kolejowych.

W publikacji przedstawiono proces analizy wprowadzanych modyfikacji w pojazdach, który powinien zostać przeprowadzony przez podmiot wprowadzający modyfikację. Wskazano też, jakie dokumenty należy sporządzić na każdym etapie weryfikacji. Odniesiono się również do problemu uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdu i kwestii zastosowania technicznych specyfikacji interoperacyjności w tym procesie.

Proces weryfikacji wprowadzonych zmian powinien odpowiadać wszystkim wymogom wskazanym w przewodniku. Publikacja zawiera wymagania określone w obowiązujących przepisach krajowych i europejskich.

Przewodnik jest dostępny na stronie UTK w zakładce Zezwolenia na dopuszczenie pojazdów.

Powiązane informacje
Polecamy

do góry