Nawigacja

2014

Sprostowanie dotyczące informacji na temat sprzedaży biletów w pociągach Pendolino, pojawiających się w mediach

W związku z pojawiającymi się w w mediach informacjami na temat sprzedaży biletów w pociągach Pendolino, Urząd Transportu Kolejowego wyjaśnia.

  1. Nie było i nie ma żadnych „wytycznych” Urzędu Transportu Kolejowego dotyczących sprzedaży biletów na pokładzie pociągów Pendolino. Zgodnie z wydanym przez UTK  zezwoleniem na dopuszczenie do eksploatacji składów Pendolino, pojazd posiada 402 miejsca siedzące. Dokumentacja producenta nie przewiduje miejsc stojących.
  2. Urząd Transportu Kolejowego jest za podnoszeniem jakości i komfortu podróżowania, ale wybór sposobów ich zapewnienia jest obowiązkiem przewoźnika. UTK nie ma narzędzi prawnych żeby nakazać spółce przyjęcie konkretnych rozwiązań.
  3. Prezes UTK nigdy nie sugerował, by spółka wyłączyła możliwość sprzedaży biletów na pokładzie pociągów Pendolino, a tym bardziej nie wskazywał opcji pobierania dodatkowej opłaty za wejście na pokład pojazdu bez biletu.
  4. Sprzedawanie biletów na pociągi Pendolino wyłącznie w liczbie odpowiadającej liczbie miejsc siedzących w każdym ze składów wydaje się naturalne, ponieważ producent nie przewidział w tych pociągach miejsc stojących. Za sprzedawaniem biletów wyłącznie w liczbie dostępnych miejsc siedzących w każdym ze składów przemawia nie tylko zapewnienie komfortu pasażerom, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podróżnych. 
do góry