Nawigacja

O UTK

Urząd Transportu Kolejowego został utworzony w celu pomocy w realizacji zadań nałożonych na Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Prezes UTK jest krajową władzą bezpieczeństwa i krajowym regulatorem transportu kolejowego.

Pracownicy UTK są odpowiedzialni przede wszystkim za:

 • nadzór nad bezpieczeństwem systemu kolejowego
 • wydawanie uprawnień pracownikom kolei
 • niedyskryminujący dostęp przewoźników do infrastruktury kolejowej
 • przestrzeganie polskiego i europejskiego prawa w obszarze transportu kolejowego
 • współpracę międzynarodową z organizacjami europejskimi.

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje o naszych Departamentach.

Staramy się, aby nasz Urząd był miejscem przyjaznym zarówno dla naszych klientów,
jak i pracowników. Wyrazem uznania tych starań są liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.:

Znak Jakości „Przyjazny Urząd - Kapituła Konkursu przyznając tytuł doceniła wysokie standardy jakościowe związane z obsługą klienta,  świadczeniem usług publicznych, profesjonalizm oraz rzetelność w działaniach na rzecz swoich interesariuszy zewnętrznych. Doceniono również inwestycje UTK we własne kadry oraz prospołeczny stosunek do otoczenia.

UTK jako jeden z trzech urzędów otrzymał Wyróżnienie Nadzwyczajne „Innowacyjny Urząd, za wdrożenie najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych rozwiązań w świadczeniu usług publicznych.

W 2014 r. przyznano UTK wyróżnienie w Konkursie LODOŁAMACZE za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób z niepełnosprawnością.

W 2015 r. otrzymaliśmy certyfikat VI edycji konkursu Strona Internetowa Bez Barier
za stronę internetową dedykowaną pasażerom najlepiej dostosowaną do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych, narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Od 2016 r. jesteśmy Sygnatariuszami Karty Różnorodności, czyli zobowiązaliśmy się wprowadzić zakaz dyskryminacji w miejscu pracy oraz działać na rzecz tworzenia i promocji różnorodności, spójności i równości społecznej.

Dużą wagę przykładamy do aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością . Jako jeden z niewielu urzędów zatrudniamy statystycznie więcej  osób z niepełnosprawnością niż standardowa jednostka administracyjna. Aby zapewnić jak najlepsze warunki naszym pracownikom, od 2017 r. w Urzędzie został powołany Rzecznik Różnorodności w celu zapewnienia skutecznego stosowania zasad równego traktowania i niedyskryminacji.

Siedziba Urzędu Transportu Kolejowego przeszła pozytywnie audyt Fundacji Integracja,
co zostało potwierdzone certyfikatem „Obiekt bez barier”.

Nasza główna siedziba zlokalizowana jest w nowoczesnym, ekologicznym biurowcu EUROCENTRUM przy Al. Jerozolimskich 134 w Warszawie. Praca w takim miejscu to same zalety:

 • łatwy dojazd komunikacją miejską (autobusem, pociągiem), samochodem lub rowerem
  – dla rowerzystów przygotowano zamykany parking rowerowy oraz szatnie z łazienkami, dodatkowo przy budynku zlokalizowana jest stacja rowerów miejskich VETURILO,
 • nowoczesne i przestronne powierzchnie biurowe,
 • zielone atria i tarasy z naturalną zielenią,
 • pasaż usługowo-gastronomiczny obejmujący, m.in.: kiosk, delikatesy, fryzjera, aptekę, drogerię, przychodnię rehabilitacyjną oraz lokale gastronomiczne,
 • dostępne różnorodne oferty cateringowe,
 • całe nasze biuro zaopatrzone jest w pojemniki do segregacji śmieci,
 • do dyspozycji naszych pracowników dostępne są automaty z napojami oraz przekąskami i zaplecze socjalne.

 

do góry