Nawigacja

Informacje o koronawirusie

Koronawirus w Polsce - infolinia dla osób Głuchych

Uruchomiona została wideoinfolinia dla osób Głuchych potrzebujących informacji i pomocy w czasie stanu epidemii. Infolinia powstała dzięki Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz PZG we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Pomoc dostępna jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Wideoinfolinia powstała, aby zapewnić równy dostęp do informacji dotyczących koronawirusa. Infolinię będzie obsługiwał Polski Związek Głuchych. Osoba Głucha będzie mogła zadzwonić i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona. Z tłumaczami będzie można się połączyć za pośrednictwem komunikatora Messenger (bezpośrednio ze strony Facbook koronawiruspjm), komunikatora skype (login: Koronawirus-Tłumacz PJM), komunikatora IMO, który umożliwia połączenia na komputerze (nr  609 939 546) oraz aplikacji tłumacz on-line języka migowego.

Infolinia to projekt realizowany w ramach Programu Dostępność Plus. Jej uruchomienie będzie też korzystne dla placówek służby zdrowia oraz służb ratownictwa medycznego. Ułatwi przeprowadzenie wywiadów lekarskich z pacjentami głuchymi i przyśpieszy ewentualną diagnozę i leczenie.

Równolegle na stronie NFZ działa wideoczat z tłumaczem języka migowego. W akcję zaangażowani są tłumacze Polskiego Języka Migowego z całej Polski, którzy będą pracować w systemie zmianowym na smartfonach lub laptopach z dostępem do internetu.

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania wideoinfolinii można znaleźć na stronach:

https://www.pzg.org.pl/category/news/

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/aktualnosci/infolinia-w-sprawie-koronawirusa-dla-osob-gluchych-efekt-wspolpracy-dla-dostepnosci/

do góry