Nawigacja

Przedłużanie certyfikatów i autoryzacji bezpieczeństwa

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przedłużanie certyfikatów i autoryzacji bezpieczeństwa

Podstawowe pojęcia

Certyfikat bezpieczeństwa:

jest dokumentem stanowiącym potwierdzenie, że przewoźnik kolejowy ustanowił system zarządzania bezpieczeństwem oraz, że jest zdolny do stałego działania w zgodzie z obowiązującymi przepisami z zakresu bezpieczeństwa, zarówno krajowymi jak i europejskimi oraz aktywnego zarządzania ryzykami związanymi z zakresem prowadzonej działalności. Certyfikat uprawnia przewoźnika kolejowego do dostępu do infrastruktury kolejowej. Certyfikat bezpieczeństwa składa się z dwóch części:

  • Części A potwierdzającej przyjęcie przez przewoźnika systemu zarządzania bezpieczeństwem
  • Części B potwierdzającej systemową zdolność do spełnienia wymagań określonej sieci kolejowej

Autoryzacja bezpieczeństwa:

jest dokumentem stanowiącym potwierdzenie, że zarządca infrastruktury kolejowy ustanowił system zarządzania bezpieczeństwem oraz, że jest zdolny do stałego działania w zgodzie z obowiązującymi przepisami z zakresu bezpieczeństwa, zarówno krajowymi jak i europejskimi oraz aktywnego zarządzania ryzykami związanymi z prowadzoną działalnością. Autoryzacja uprawnia zarządcę infrastruktury do zarządzania infrastrukturą kolejową i jej eksploatacji.

Cykl życia certyfikatu i autoryzacji bezpieczeństwa

Podejście do zarządzania bezpieczeństwem transportu kolejowego, oparte na certyfikowanych systemach zarządzania wynika z przepisów prawa wspólnotowego i jest wspólne dla wszystkich państw członkowskich UE. W ramach tego podejścia wyodrębnione zostały następujące podstawowe etapy cyklu życia certyfikatu i autoryzacji bezpieczeństwa:

  • Opracowanie i wdrożenie systemów zarządzania bezpieczeństwem
  • Certyfikacja i autoryzacja bezpieczeństwa prowadzona przez krajową władzę bezpieczeństwa
  • Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w oparciu o procedury systemu zarządzania bezpieczeństwem
  • Nadzór krajowej władzy bezpieczeństwa nad certyfikatami i autoryzacjami bezpieczeństwa
  • Ponowna certyfikacja i autoryzacja bezpieczeństwa w cyklu pięcioletnim

Istota systemu zarządzania bezpieczeństwem oraz podstawowe informacje o procesie certyfikacji i autoryzacji bezpieczeństwa przedstawione zostały w odrębnych zakładkach witryny.

Niniejsza cześć witryny internetowej poświęcona jest przedstawieniu informacji  na temat specyfiki procesu przedłużania ważności certyfikatów i autoryzacji bezpieczeństwa, po pięcioletnim okresie ważności wydanych dokumentów.

Proces przedłużania ważności certyfikatów i autoryzacji bezpieczeństwa realizowany jest w oparciu o wymagania wspólnej metody bezpieczeństwa w zakresie oceny zgodności (rozporządzenie Komisji (UE) nr 1158/2010 dla przewoźników kolejowych i 1169/2010 dla zarządców infrastruktury kolejowej) oraz wykorzystuje informacje pochodzące ze stosowania procesu nadzoru realizowanego przez Prezesa UTK (rozporządzenie Komisji (UE) nr 1077/2012) a także procesu oceny ryzyka (rozporządzenie Komisji (UE) nr 402/2013) i procesu monitorowania (rozporządzenie Komisji (UE) nr 1078/2012), stosowanych w ramach przyjętych systemów zarządzania przez przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury kolejowej.

Rysunek. Schematyczne przedstawienie cyklu życia certyfikatu i autoryzacji bezpieczeństwa:

Cykl życia certyfikatu i autoryzacji bezpieczeństwa

W kolejnych punktach niniejszej części witryny internetowej przedstawione zostały ramowe zasady realizacji procesu przedłużania ważności certyfikatów i autoryzacji bezpieczeństwa, z uwzględnieniem wyjaśnienia podstawowych założeń procesu ze wskazaniem różnic w stosunku do procesu wydawania nowych certyfikatów lub autoryzacji bezpieczeństwa, informacje na temat przebiegu procesu i jego ram czasowych oraz informacje o wymaganych dokumentach, niezbędnych dla przeprowadzenia postępowania, wraz z wytycznymi odnośnie sposobu ich wypełniania.

do góry