Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Urząd Transportu Kolejowego na straży pasażerów z niepełnosprawnością

25.10.2011

 

Na zdjęciu Beata Wachowiak - Zwara, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych i Łukasz Trzak z Wydziału Analiz i Monitoringu Rynku Transportu Kolejowego UTK

W związku z realizacją przez Urząd Transportu Kolejowego pilotażowego programu „Interaktywna mapa udogodnień dla pasażerów z niepełnosprawnością”, w dniach 17-20 października 2011 roku odbył się przegląd kolejowej infrastruktury technicznej i budowlanej, możliwej do wykorzystania przez osoby niepełnosprawne.

Jednym z elementów pilotażowego programu było, zorganizowane przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, spotkanie z Panią Beatą Wachowiak - Zwarą - pełnomocnikiem prezydenta miasta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych. Spotkanie miało na celu omówienie problemów osób niepełnosprawnych, w szczególności osób o ograniczonej sprawności ruchowej, chcących podróżować indywidualnie transportem kolejowym. Pełnomocnik wskazał bariery architektoniczne i społeczne na jakie napotykają osoby niepełnosprawne podczas podróży koleją.

Spotkanie odbyło się w terenie, tak aby w praktyce sprawdzić istniejące udogodnienia, w tym przystosowanie techniczne infrastruktury dworcowej, przystankowej oraz taboru kolejowego.

Wizyta stanowiła pilotaż do wdrożenia projektu „Interaktywna mapa udogodnień dla pasażerów z niepełnosprawnością”, który docelowo obejmie teren całego kraju. Pierwsze efekty realizowanego projektu, można będzie zobaczyć już w najbliższym miesiącu. Interaktywna mapa udogodnień stanowić będzie jeden z elementów nowopowstającego portalu internetowego (www.pasazer.info.pl), dedykowanego dla pasażerów transportu kolejowego. Start serwisu planowany jest na połowę listopada bieżącego roku.

 

 

 

do góry