Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zachęcamy do korzystania z ePUAP

27.10.2016

Od czerwca 2011 roku w Polsce istnieje możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to dedykowany system informatyczny, umożliwiający załatwienie spraw m in. z zakresu działania poszczególnych organów administracji.

Aby korzystać z usług, jakie zapewnia platforma, musisz posiadać konto na ePUAP oraz potwierdzony Profil Zaufany – Twój prywatny podpis elektroniczny. Rejestracja w portalu jest darmowa i składa się z kilku prostych kroków.  Po założeniu konta i zalogowaniu się do systemu powinieneś złożyć elektroniczny wniosek o potwierdzenie Twojego Profilu Zaufanego, który następnie należy potwierdzić w wybranym urzędzie. Możesz to zrobić również w UTK – zarówno w centrali, jak i w oddziałach  Urzędu (więcej informacji).

Z ePUAP może korzystać każdy. Dla ułatwienia kontaktów z urzędem zachęcamy wszystkich przedsiębiorców działających na rynku kolejowym (przewoźników kolejowych, zarządców infrastruktury, podmioty odpowiedzialne za utrzymanie, użytkowników bocznic itd.) do wyznaczenia swojego pełnomocnika posiadającego Profil Zaufany i załatwiania spraw drogą elektroniczną.

Wykorzystując platformę ePUAP w kontaktowaniu się z Urzędem masz pewność, że Twoje pismo trafi do nas w tym samym dniu. Co więcej, pisma kierowane przez Urząd, wysyłane za pomocą platformy ePUAP, będą do Ciebie równie szybko i sprawnie dostarczane.

Używanie systemu w kontaktach z Urzędem pozwoli również oszczędzić czas i pieniądze, które musiałbyś poświęcić załatwiając sprawy w sposób tradycyjny. Ważne jest, by poinformować Urząd, że zgadzasz się na doręczanie pism w postaci elektronicznej, oraz określić adres elektroniczny (adres skrytki na platformie ePUAP). Jeśli złożysz swój wniosek elektronicznie za pośrednictwem portalu, nie musisz już przekazywać do Urzędu żadnych dodatkowych oświadczeń w tym zakresie. Wówczas wszystkie pisma w tej sprawie – o ile przepisy prawa nie przewidują konieczności zastosowania tradycyjnej formy dokumentu – kierowane będą na wskazaną przez Ciebie skrytkę.

 

do góry