Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nieprawidłowości na przejeździe w woj. świętokrzyskim

23.09.2016

Inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego skontrolowali przejazd kategorii D (bez rogatek i półrogatek oraz bez samoczynnej sygnalizacji świetlnej) na linii nr 75 Rytwiany – Połaniec.

Kontroli dokonano w ramach nadzoru stanu technicznego przejazdów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na których miały miejsce zdarzenia kolejowe. Na kontrolowanym przejeździe w ciągu ostatnich pięciu lat miało miejsce siedem zdarzeń – ostatnie w maju bieżącego roku.

W trakcie kontroli stwierdzono m.in.:

  • niestabilne położenie płyt przejazdowych w torze,
  • brak realizacji zaleceń po badaniu diagnostycznym,
  • brak odwodnienia przejazdu.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zostanie zobowiązana do usunięcia naruszeń. Ma także sprawdzić, czy podobne nieprawidłowości nie występują na innych przejazdach, a w przypadku ich stwierdzenia powinna je usunąć.

Od roku 2014 Prezes UTK włączył kontrole bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych do priorytetów działań nadzorczych. W ubiegłym roku skontrolowano ich ponad 450, a od stycznia do września 2016 r. już blisko 360.

Działania Urzędu mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu na przejazdach kolejowych oraz zobligowanie zarządców infrastruktury do ciągłego i systematycznego podnoszenia jakości utrzymania infrastruktury przejazdowej.

 

 

  • Niestabilne położenie płyt przejazdowych
  • Brak odwodnienia w obrębie przejazdu
do góry