Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

XII edycja kampanii Bezpieczny przejazd

20.06.2016

20 czerwca br. spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęła XII edycję kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Kampania odbywa się pod patronatem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Przedstawiciele UTK wzięli udział w debacie „Deklarujesz – nie respektujesz”. Przypomnieli, że w latach 2012-2015 działaniami nadzorczymi Urzędu objęto ponad 960 przejazdów. W I kwartale tego roku zweryfikowano stan 115 przejazdów.

W Polsce jest ponad 12 700 przejazdów kolejowo-drogowych. Od 2005 roku liczba wypadków na nich zmniejszyła się o jedną trzecią (z 236 w 2005 r. do 155 w 2015 r.). Pozytywną tendencję odnotowano też w 2015 roku – na przejazdach było o 12% mniej wypadków niż w 2014 r. Od stycznia do marca tego roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 40 wypadków i kolizji, w których zginęło 18 osób.

Przyczyną tych zdarzeń jest ignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami.

Malejąca liczba wypadków na przejazdach jest rezultatem kampanii społecznych zarządcy infrastruktury, działań edukacyjnych podejmowanych przez UTK, ale także inwestycji, m.in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastosowania monitoringu na ponad 1000 przejazdach.

W ramach XII edycji kampanii odbędą się debaty i konferencja na temat bezpieczeństwa, akcje informacyjne na przejazdach i tzw. dzikich przejściach, spotkania edukacyjne i wiele innych.  

Więcej informacji na temat kampanii na specjalnej stronie internetowej: http://www.bezpieczny-przejazd.pl/

do góry