Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne kontrole pociągów podczas ferii zimowych

16.02.2011

W miniony weekend rozpoczęły się zimowe ferie szkolne w ostatnich 4 województwach, tj. mazowieckim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i opolskim. W związku z tym w piątek i sobotę pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego prowadzili działania kontrolne na dworcach kolejowych w Warszawie, Radomiu, Szczecinie i Wrocławiu. Inspektorzy monitorowali także sytuację na dworcach w górskich miejscowościach wypoczynkowych, gdzie występował wzmożony ruch związany z powrotami turystów do województw, w których ferie właśnie dobiegały końca.

Podczas minionego weekendu skontrolowano aż 156 pociągów pasażerskich.

Zgodnie z przewidywaniami największy ruch panował na dworcu Warszawa Centralna. Pomimo uruchomienia kilku dodatkowych pociągów kategorii EIC do Zakopanego frekwencja w pociągach TLK (nie objętych rezerwacją miejsc) dochodziła nawet do 200 % miejsc siedzących. Liczba osób zamierzających wsiąść w Warszawie do pociągu relacji Białystok – Zakopane była tak duża, że kilka osób nie było w stanie wejść do wagonów. Osoby te całkowicie zrezygnowały z podróży i otrzymały zwrot pełnej należności za bilety.

Czas oczekiwania na zakup biletu w kasach znajdujących się w holu głównym i galeriach dworca Warszawa Centralna w piątek po południu wynosił około 30 minut, natomiast bez kolejki można było kupić bilet w „Centrum Obsługi Podróżnych” i w automatach. Nie było trudności z kupnem biletu w pozostałych miejscowościach (poza Krynicą, gdzie przewoźnicy nie przewidują uruchomienia kas biletowych).

Informacja o rozkładzie jazdy, wprowadzanych w nim korektach i opóźnieniach pociągów była dostateczna. Uchybienia w zakresie informacji o zmianach w rozkładzie jazdy stwierdzono jednak w Zakopanem.

W pociągu z Warszawy do Szklarskiej Poręby jeden z przedziałów zarezerwowanych dla grupy młodzieży został zajęty przez innych podróżnych. Ich usunięcie wymagało interwencji Policji, w związku z czym pociąg odjechał z 23-minutowym opóźnieniem.

Poważna nieprawidłowość stwierdzona została na stacji Szczecin Główny. W pociągu relacji Szczecin – Zakopane nie oznaczono 19 przedziałów zarezerwowanych dla grup młodzieży, w związku z czym zostały one zajęte przez innych podróżnych. Zapewnienie miejsc dla ww. grup wymagało wzmocnienia składu pociągu o dwa dodatkowe wagony, a wykonanie tej czynności zajęło przewoźnikowi aż 2 godziny. Z powodu 120-minutowego opóźnienia odjazdu pociągu kilku pasażerów zrezygnowało z podróży. Przewoźnik zapewnia, że otrzymają oni zwrot pełnej należności za bilety. Do Zakopanego pociąg przyjechał ze160-minutowym opóźnieniem.

Awaria wagonu sypialnego i konieczność jego wymiany była przyczyną 110-minutowego opóźnienia odjazdu pociągu relacji Szczecin – Przemyśl.   

W sobotę w godzinach rannych nieprzejezdny był szlak Żywiec – Węgierska Górka na linii Katowice – Zwardoń (na przejeżdżający pociąg upadło drzewo). Pasażerowie korzystali z zastępczej komunikacji autobusowej. Liczne opóźnienia występowały też na odcinku Kraków – Zakopane.

Ogrzewanie i oświetlenie w kontrolowanych pociągach było z reguły sprawne, w wielu wagonach brakowało natomiast wody w toaletach (problem ten dotyczył zwłaszcza Dolnego Śląska). Stwierdzono rażąco niski standard wagonów w pociągu Wisła Uzdrowisko – Gdynia Główna.

Od początku ferii zimowych pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego skontrolowali już 516 pociągów pasażerskich. 

do góry