Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

III Sympozjum pt.: Ocalić od zardzewienia. 170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej

19.11.2015

25 listopada 2015 r., Aparthotel Stara Przędzalnia Żyrardów

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, wspólnie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, organizuje sympozjum z cyklu "Ocalić od zardzewienia". Tegoroczna edycja jest poświęcona przypadającej w 2015 r. 170-tej rocznicy powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

W programie sympozjum znajdą się tematy związane z rozwojem infrastruktury kolejowej oraz budową i eksploatacją tej jednej z największych inwestycji w Królestwie Polskim, w tym wpływ DŻWW na rozwój gospodarczy i cywilizacyjny ziem polskich w XIX w. To dzięki uruchomieniu nowego i szybkiego środka transportu Królestwo Polskie zaczęło się dynamicznie rozwijać i unowocześniać.
Tematem sympozjum będą też zagadnienia konserwatorskie i muzealne związane z dziedzictwem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, w szczególności aktualne problemy związane z zachowaniem tego dziedzictwa.

Do udziału w sympozjum Muzeum zaprosiło wielu wybitnych specjalistów z dziedziny historii rozwoju kolejnictwa i techniki, konserwacji zabytków, przedstawicieli innych muzeów, varsavianistów, miłośników kolei, a także przedstawicieli samorządów miast, które znajdowały się na trasie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Patronat honorowy nad sympozjum objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Żyrardowa.

Urząd Transportu Kolejowego współpracuje z Muzeum Kolejnictwa od wielu lat. Partnerami sympozjum są: UTK, Aparthotel Stara Przędzalnia w Żyrardowie oraz EMKA-TRANS Sp. z o.o.

Patronami medialnymi są: Życie Żyrardowa, Radio Fama Żyrardów i „Spotkania z Zabytkami”.

Sympozjum odbywa się przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Sympozjum odbędzie się 25 listopada 2015 r. w Starej Przędzalni w Żyrardowie - XIX-wiecznej fabryce lniarskiej. Początek o godz. 9:30. Zapisy prowadzi biuro organizacyjne: tel. 22 620 04 80 wew. 112, e-mail: promocja@muzkol.pl.

Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport autokarowy na trasie Warszawa (Muzeum Kolejnictwa) – Żyrardów (Aparthotel Stara Przędzalnia) – Warszawa (Muzeum Kolejnictwa).

 

 

do góry