Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

FERIE ZIMOWE NA KOLEI - wyniki kolejnych kontroli

03.02.2011

W czasie dwóch pierwszych weekendów ferii zimowych (14/15.01 i 21/22.01.2011)  inspektorzy terenowi UTK przeprowadzili kontrolę na 10 dworcach kolejowych od Gdańska po Zakopane i dokonali oceny warunków podróżowania w 92 pociągach.

W dniach 28 – 30 stycznia br., tj. podczas kolejnego weekendu przypadającego w okresie ferii, pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego kontynuowali działania kontrolne na stacjach kolejowych, na których przewidywany był wzmożony ruch pasażerów. Tym razem objęły one Poznań, Białystok, Olsztyn, Bydgoszcz, Toruń, Kraków, oraz – jak co tydzień – Zakopane, Krynicę, Nowy Sącz, Bielsko-Białą i Wisłę.

Tym razem sytuacja na dworcach była nieco lepsza niż w ubiegłych tygodniach. Czas oczekiwania na uzyskanie informacji lub zakup biletu nie przekraczał 10 minut. Po interwencji Prezesa UTK nieznacznie poprawiła się sytuacja w Krynicy, gdzie pasażerowie mogą już korzystać z poczekalni, natomiast w dalszym ciągu żaden z przewoźników nie uruchomił kasy biletowej (bilety sprzedawane są w pociągach).

W Zakopanem zaskakujące są godziny otwarcia toalety na tamtejszym dworcu: od 8 do 20.

W zdecydowanej większości przypadków wszyscy pasażerowie mogli znaleźć miejsca siedzące w wybranych przez siebie pociągach. Wyjątkiem były pociągi TLK relacji Olsztyn – Szczecin, (zestawiony tylko z 3 wagonów), Białystok – Zakopane (4 wagony) oraz pociąg Regio ze Zwardonia do Katowic. Nie było jednak przypadku, aby z powodu przepełnienia pociągu pasażerowie musieli rezygnować z podróży. Na odcinku Kraków – Zakopane frekwencja w pociągach była niewielka.

Poważne zastrzeżenia budzi stan techniczny i sanitarny wagonów. W kilku przypadkach już na stacjach początkowych stwierdzano niesprawne ogrzewanie i brak wody w toaletach. Usterki występowały nawet w pociągach kategorii Ekspres InterCity. Także pod tym względem bardzo źle wygląda sytuacja w Krynicy, gdzie zakres obsługi technicznej i sanitarnej składów jest bardzo ograniczony.

Zdecydowana większość pociągów kursowała zgodnie z rozkładem jazdy, a występujące sporadycznie opóźnienia nie przekraczały 20 minut. Wyjątkiem był pociąg Regio relacji Kraków – Krynica, opóźniony o 55 minut. Informacja megafonowa o opóźnieniach funkcjonowała poprawnie, natomiast urządzenia informacji wizualnej w kilku przypadkach były nieczynne (np. na peronach w Olsztynie) lub podawały błędne dane (np. na peronach w Krakowie

Ogółem pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego w dniach 28 – 30 stycznia skontrolowali 135 pociągów spółek „PKP Intercity” i „Przewozy Regionalne”.

Kolejne kontrole będą przeprowadzone w dniach 4 – 6 lutego.

do góry