Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Walczymy o skuteczną ochronę zabytków techniki

10.12.2014

W dniu 9 grudnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyło się sympozjum „Ocalić od zardzewienia. Ochrona dziedzictwa technicznego - tradycja i nowoczesność" zorganizowane przez Muzeum Kolejnictwa i Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków,  przy współudziale Urzędu Transportu Kolejowego i Grupy PKP S.A.

Wczorajsze spotkanie udowodniło, że zainteresowanie tematyką ochrony zabytków techniki jest  bardzo duże. Na sali zgromadziło się prawie sto osób, a świetnie przygotowany program i wybitni prelegenci spowodowały, że do późnego popołudnia mało kto opuścił dyskusję.

Omówiono niezwykle szeroki wachlarz tematów; wiele z nich dotyczyło dziedzictwa transportu kolejowego. Bardzo interesującą analizę rzadko podejmowanego problemu przedstawiła dr inż. arch. Dorota Balińska-Ciężki z Politechniki Wrocławskiej w wykładzie ”Wartości kulturowe i zagrożenia zabudowy mieszkalnej kolejarzy”. Pan Michał Jerczyński z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei omówił palącą potrzebę ogólnokrajowej waloryzacji obiektów kolejowych pod kątem ich wartości historycznej i zaapelował o przyjęcie programu ochrony zabytków kolejnictwa.

W wystąpieniu Zbigniew Marciniaka z Parowozowni Wolsztyn, pod jakże symptomatycznym tytułem „Ocalić od złomowiska”,  przedstawione zostały zabytkowe narzędzia i drobne urządzenia kolejowe, których ilość zmniejsza się w zastraszającym tempie, dosłownie z miesiąca na miesiąc. Niezwykle ciekawą, stojącą na wysokim poziomie merytorycznym, prelekcję przywiózł do stolicy z Dolnego Śląska dr inż. arch. Piotr Gerber z Politechniki Wrocławskiej. Wystąpienie „Formy ochrony dziedzictwa przemysłowego” wygłoszone  z wielką charyzmą, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem.

Wśród uczestników spotkania panowało przekonanie, że wszyscy powinniśmy jeszcze głośniej upominać się o ochronę zabytków techniki, ponieważ są one ważnymi świadectwami zmian cywilizacyjnych, a świadomość społeczna ważności ich roli w historii i edukacji jest ciągle za mała. Konferencja okazała się dużym sukcesem, zarówno od strony organizacyjnej (Muzeum Kolejnictwa :brawo !!!), jak tez odzewu w środowiskach naukowych i społeczników.

Dyrektor Muzeum Kolejnictwa Cezary Karpiński, Mazowiecki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny i Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Dyl zapowiedzieli kolejne sympozjum na wiosnę 2015 roku, tym razem poświęcone wyłącznie zabytkom techniki kolejnictwa. Czekamy z niecierpliwością !!!

 

 

 

 

 Fot. Adam Sawicki.

do góry