Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych – finał akcji edukacyjnej UTK i SOK

16.05.2014

11 maja br. zakończyła się zorganizowana przez Urząd Transportu Kolejowego we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei akcja edukacyjna dotycząca bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, adresowana przede wszystkim do kierowców. W kilku lokalizacjach w akcji wzięli udział również policjanci.

W celu podniesienia świadomości, zarówno kierowców jak i pozostałych uczestników ruchu rozdano ok. 2000 sztuk ulotek oraz odpowiadano na pytania związane z zachowaniem na przejazdach.

Rozpoczęta 16 marca kampania odbyła się na osiemnastu przejazdach, m.in. w Gdyni, Lublinie i Opolu. Cieszyła się dużym zainteresowaniem kierowców oraz pieszych. Dzięki współpracy UTK, SOK oraz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe wydano również specjalny poradnik dla zmotoryzowanych. Podręcznik można pobrać tutaj.

Głównym powodem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych są błędy popełniane przez kierowców i pieszych, którzy naruszają obowiązujące przepisy. Według danych PKP PLK w 2013 roku na prawie 14 tysiącach przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 211 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów, w których zginęło 35 osób, a ponad 30 zostało rannych. Zdecydowana większość zdarzeń miała miejsce na niestrzeżonych, oznakowanych krzyżem św. Andrzeja i znakiem STOP przejazdach kategorii D oraz kategorii C wyposażonych w sygnalizację świetlną.

23 maja rozpocęła się X edycja kampanii społecznej PKP PLK Bezpieczny Przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Więcej o akcji tutaj.

do góry