Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja edukacyjna dotycząca bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

12.03.2014

Urząd Transportu Kolejowego we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei rozpoczyna w najbliższą niedzielę, 16 marca br. akcję edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych wynikają głównie z powodu błędów popełnianych przez kierowców i pieszych, którzy naruszają obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy. W ramach kampanii opracowano ulotki dedykowane dla kierowców, które będą przekazywane przez pracowników Urzędu Transportu Kolejowego i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei podczas akcji informacyjno-profilaktycznych organizowanych na przejazdach. We współpracy z zarządcą infrastruktury, spółką PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowany został również specjalny poradnik dla zmotoryzowanych.

Dążąc do zwiększenia skuteczności kampanii, UTK zwrócił się za pośrednictwem pracodawców do maszynistów, aby przypomnieć, że stosowanie sygnałów dźwiękowych w miejscach ustawienia wskaźników W6, W6a i W6b jest obligatoryjne. Maszyniści, którzy nie odpowiadają za błędy kierowców, mogą w ten sposób wpłynąć na ich zachowanie i właściwą reakcję przed przejazdem kolejowym. Prawidłowe postępowanie w takich sytuacjach pozwoli uratować ludzkie życie.

W 2013 roku na prawie 14 tysiącach przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 211 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów, w których zginęło 35 osób, a ponad 30 zostało rannych*. Zdecydowana większość zdarzeń miała miejsce na niestrzeżonych, oznakowanych krzyżem św. Andrzeja i znakiem STOP przejazdach kategorii D oraz kategorii C wyposażonych w sygnalizację świetlną.

W celu podnoszenia świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo – drogowych, w okresie od 16 marca do 11 maja br., w 18 wybranych, newralgicznych lokalizacjach na terenie całego kraju zostanie przeprowadzona akcja informacyjno-profilaktyczna.

*Dane PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 2013 rok - http://www.bezpieczny-przejazd.pl/statystyki/

do góry