Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Październik miesiącem edukacji

08.10.2013

Intensywniejsze działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenach kolejowych. To główny cel projektu „Październik miesiącem edukacji”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już po raz drugi m.in. na spotkaniach w szkołach apelują o bezpieczeństwo uczniów. Projekt jest realizowany w ramach kontynuowanej dziewiąty rok kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”.

PLK w 2012 r. zintensyfikowała przekaz o bezpieczeństwie na terenach kolejowych adresowany do dzieci i młodzieży. W październiku, drugim miesiącu szkolnej nauki, dzięki współpracy ze szkołami w całej Polsce, kolejarze przypominają zasady bezpieczeństwa, bezpieczną drogę do szkoły obok terenów kolejowych, przez wyznaczone przejścia i przejazdy kolejowo-drogowe. 

- „Popieramy i chętnie wspieramy wszystkie inicjatywy dla dzieci i młodzieży, mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Spotkania organizowane w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” cieszą się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Liczę, że kiedyś, gdy zostaną kierowcami, będą szanować zasady, jakie obowiązują przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. A już teraz mogą zwrócić uwagę na zachowanie swoich rodziców” – mówi Lidia Bzdęga, nauczyciel SP nr 7 w Krotoszynie.

Pracownicy PLK odwiedzają placówki i na spotkaniach przedstawiają dzieciom możliwe skutki niewłaściwego poruszania się po terenach kolejowych oraz nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przypominają zasady właściwego zachowania. Edukacja na temat bezpiecznego przekraczania linii kolejowej, to również kształtowanie właściwych postaw najpierw młodych rowerzystów, a później motocyklistów i kierowców samochodów. 

Wizyty w szkołach maja różną formę. - „Poprzez zabawę dzieci kształtują odpowiednie postawy społeczne. Dla potrzeb edukacji przygotowaliśmy m. in. specjalny zeszyt edukacyjny, który pomaga  najmłodszym poznawać zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.” - mówi Katarzyna Kucharek, koordynator kampanii w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A.

Partnerami projektu „Październik miesiącem edukacji” są Urząd Transportu Kolejowego i Straż Ochrony Kolei. 

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” podnosi świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Prowadzone działania są kierowane do wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach świadczy o znajomości zasad ruchu drogowego i odpowiedzialności kierowcy.

Więcej o kampanii na stronie: www.bezpieczny-przejazd.pl

Źródło: PKP PLK

do góry