Nawigacja

Aktualności

Współpraca przy badaniu zdarzeń kolejowych

16.03.2023

Wypracowanie efektywnych metod współpracy przewoźników z prokuraturą i Państwową Komisją Badania Wypadków Kolejowych przy badaniu zdarzeń kolejowych było głównym tematem spotkania Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z prokuratorami, członkami PKBWK oraz przedstawicielami Kolei Wielkopolskich. Podjęto dyskusję na temat rozwiązań, które usprawnią czynności prowadzone po wypadkach.

W spotkaniu w Wągrowcu zorganizowanym przez Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., oprócz Prezesa UTK dr. inż. Ignacego Góry udział wziął Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych Tadeusz Ryś oraz 30 prokuratorów z okręgu poznańskiego. Celem spotkania było omówienie dotychczasowej współpracy w zakresie badania zdarzeń, mających negatywny wpływ zarówno na bezpieczeństwo przewozu pasażerów, jak i ich punktualność. Omówiono dotychczasową współpracę między organami dochodzeniowo-śledczymi oraz debatowano nad wypracowaniem skuteczniejszej i sprawniejszej współpracy i metod wymiany informacji. Wypracowane rozwiązania mają pozwolić na skrócenie czasu działań na miejscu zdarzenia i powinny przełożyć się na realne zmniejszenie skali utrudnień w ruchu pociągów.

Na zakończenie spotkania zaprezentowane zostały scenariusze obejmujące najechanie pojazdu kolejowego na przeszkodę w torze oraz wypadki z osobami. Podczas prezentacji wykorzystano symulator pojazdu kolejowego.

 

  • Zdjęcie publiczności oglądającej prezentację multimedialną.
  • Zdjęcie z tyłu sali na publiczność oglądającą prezentację multimedialną.
do góry