Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wakacje 2022 na kolei - podsumowanie UTK

29.11.2022

W lipcu i sierpniu tego roku podróż pociągiem na wakacje wybrała rekordowa liczba pasażerów na przestrzeni ostatnich 10 lat. Co miało wpływ na tak dobre wyniki? Jakie wnioski powinni wyciągnąć przewoźnicy z miesięcy letnich aby za rok z usług skorzystało jeszcze więcej osób? Urząd Transportu Kolejowego przygotował podsumowanie podróży koleją w wakacje.

W lipcu i sierpniu przewoźnicy kolejowi uruchomiły ponad 300 tys. pociągów, co oznacza, że każdego dnia wakacji na tory wyjeżdżało średnio 4,8 tys. pociągów. Tylko w lipcu podróżowało nimi 30,5 mln osób, w sierpniu liczba ta była jeszcze wyższa i przekroczyła 30,7 mln. Tak dobrych wyników polska kolej nie odnotowała w wakacyjne miesiące na przestrzeni ostatniej dekady. Większa liczba pasażerów podróżujących w okresie wakacyjnym na dłuższe odległości znalazła swoje odzwierciedlenie w wartościach pracy przewozowej i eksploatacyjnej. Parametry te w lipcu i sierpniu tego roku były większe od zanotowanych w ubiegłoroczne wakacje, odpowiednio o 1,26 mld pasażerokilometrów (+31,9%) i o 0,98 mln pociagokilometrów (+3,1%). Tym samym osiągnęły one najwyższe wartości na przestrzeni ostatnich 10 lat.

„Na tle wysokich cen paliw podróż pociągiem na wakacje okazała się być optymalną alternatywą podróżowania. Specjalne oferty przewoźników pozwalające obniżyć koszty przejazdu w przypadku podróżowania większą grupą sprawiły, że pod względem kosztów już w przypadku 4 osób podróż koleją była bardziej opłacalna niż np. samochodem. Czynniki, które determinowały tak dużą liczbę pasażerów w tym roku, najprawdopodobniej będą aktualne i za rok. Zatem sytuacja z minionego sezonu urlopowego powinna mieć wpływ na wygląd przyszłorocznego rozkładu jazdy, a także na odpowiednią liczbę taboru dostosowanego do długich, letnich podróży” – napisał we wstępie dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Część opracowania poświęcona jest także punktualności pociągów w wakacje. W miesiącach wakacyjnych wskaźnik punktualności pociągów jest zazwyczaj najniższy w skali roku. W lipcu i sierpniu tego roku do stacji docelowej punktualnie dotarło 85,3% z wszystkich uruchomionych pociągów. W dniu wakacji z najwyższym wskaźnikiem punktualności wartość ta wyniosła 91,9%.

W publikacji zaprezentowano również zestawienie wybranych propozycji połączeń kolejowych i ofert wakacyjnych poszczególnych przewoźników, a także porównano koszty typowej wakacyjnej podróży pociągiem i samochodem.

To tylko wybrane informacje  zawarte w raporcie podsumowującym wakacje 2022 r. na kolei. Raport UTK jest pierwszą tego typu publikacją poświęconą stricte wakacyjnym statystykom pasażerskich przewoźników w Polsce. Jest on dostępny w wersji elektronicznej na stronie UTK.

 

do góry